کدخبر: ۹۹۷۰

به گزارش روز سه‌شنبه ۲۷ اسفند خبرگزاری آسوشیتدپرس، دکتر افروز اسلامی که همزمان با امور پزشکی، به عنوان خبرنگار-کارشناس صداوسیما نیز فعالیت می‌کند با استناد به نتایج پژوهشی که توسط دانشگاه شریف انجام شده است، در صداوسیما گفته است که سه سناریو برای کرونا در ایران می‌توان در نظر گرفت.


اقتصاد نگار؛ نتایج مطالعات دانشگاه شریف درباره ویروس کرونا نشان می‌دهد که اگر مردم همکاری نکنند و ویروس کرونا کنترل نشود، احتمالا ۳.۵ میلیون ایرانی جان خود را از دست خواهند داد.

به گزارش روز سه‌شنبه ۲۷ اسفند خبرگزاری آسوشیتدپرس، دکتر افروز اسلامی که همزمان با امور پزشکی، به عنوان خبرنگار-کارشناس صداوسیما نیز فعالیت می‌کند با استناد به نتایج پژوهشی که توسط دانشگاه شریف انجام شده است، در صداوسیما گفته است که سه سناریو برای کرونا در ایران می‌توان در نظر گرفت.

بر اساس این گزارش، اگر مردم هم‌اکنون شروع به همکاری کنند، انتظار می‌رود تا مهار ویروس کرونا، ۱۲۰ هزار نفر از مردم ایران مبتلا شوند و ۱۲ هزار نفر جان خود را از دست بدهند.

سناریوی دوم در تحقیقات دانشگاه شریف می‌گوید اگر مردم همکاری کمتری داشته باشند، احتمالا ۳۰۰ هزار نفر به ویروس مبتلا خواهند شد و ۱۱۰ هزار قربانی خواهد شد و در نهایتا، اگر مردم هیچ‌کدام از قواعدی که برای مهار کرونا لازم است را رعایت نکنند، احتمالا سیستم بهداشت ایران که هم اکنون نیز خسته و فرسوده شده است، دچار فروپاشی شود و در نبود تجهیزات کافی چهار میلیون نفر به کرونا مبتلا شوند و ۳.۵ میلیون نفر جان خود را از دست بدهند.

خانم اسلامی توضیح نداده که این پژوهش بر اساس چه معیارهایی انجام شده است، اما انتشار آن در رسانه‌های داخلی می‌تواند چالش‌انگیز باشد.

گزارش آسوشیتدپرس می‌افزاید اظهارات خانم اسلامی در پی تجمع معترضان به بسته شدن درهای حرم حضرت معصومه(س) و شکستن یکی از درهای آن عنوان شده است.

شامگاه سه‌شنبه و ساعاتی پس از اعلام بسته شدن درهای حرم حضرت معصومه(س) و مسجد جمکران در قم برای مقابله با شیوع ویروس کرونا، گروهی از معترضان یکی از درهای این حرم را شکستند.

حمله معترضان به درهای حرم حضرت معصومه(س) در قم و امام رضا(ع) در مشهد در حالی است که رهبر انقلاب مردم را به تبعیت از دستورالعمل‌های قرارگاه مبارزه با کرونا، همچنین اجتناب از سفرهای غیرلازم فراخوانده است.

این گزارش می‌گوید هم اکنون ۹۰ درصد از ۱۸ هزار نفری که بر اساس آمارهای رسمی در خاورمیانه به ویروس کرونا مبتلا شده‌اند، ایرانی هستند.:

خبرگزاری آسوشیتدپرس در گزارش خود به تدابیر برخی از کشورها اشاره کرده که بلافاصله وارد عمل شده و برای مهار کرونا اقدام کرده‌اند. اردن تجمع بیش از ۱۰ نفر را ممنوع کرده و نیروهای نظامی این کشور در بیرون از شهرهای عمده، ورود و خروج را متوقف کرده‌اند. اسرائیل نیز تدابیر سختگیرانه‌ای در رابطه با کرونا اتخاذ کرده است.

این گزارش همچنین به مصر اشاره کرده که با ابتلای ۱۶۶ نفر و مرگ چهار شهروندش، استان توریستی بحرالاحمر را قرنطینه کرده و حتی شهر توریستی غَردَقه را تعطیل کرده و کلا فعالیت‌های گردشگری، هتل‌ها و غیره برای ۱۴ روز متوقف شده است.

همچنین دولت عمان دستور داده است هر کس از خارج وارد شود، باید برای ۱۴ روز در قرنطینه بماند.

به نوشته آسوشیتدپرس، گزارش‌های زیادی از عدم تمکین مردم ایران به هشدارهای مقامات و حتی نیروهای امنیتی وجود دارد که نمونه آن اعتراضات به بسته شدن حرم امام رضا و حضرت مغصومه در شهرهای مشهد و قم است.

استان‌های خراسان رضوی و قم از جمله استان‌هایی هستند که بیشترین افراد جان‌باخته بر اثر کرونا را داشته‌اند.

 

ارسال نظر