شناسه خبر: 21593

گلکسی دیجیتال گزارش میدهد:

استخراج بیت کوین کمتر از بانکداری و صنعت طلا برق مصرف میکند!

به گزارش اقتصاد نگار، قیمت بیت کوین در دو سال گذشته تقریباً پنج برابر شده است، اما این افزایش سریع منجر به مصرف قابل توجه انرژی برای این ارز دیجیتال محبوب در سراسر جهان نیز شده است. عمدتاً این افزایش مصرف به این دلیل است که افراد بیشتری برای استخراج بیت کوین وارد این حوزه شده اند و رقابت می کنند، فرآیندی که شامل حل مسائل پیچیده ریاضی است که به تأیید تراکنش های ارز دیجیتال کمک می کند. استخراج‌کنندگانی که این مشکلات را حل می‌کنند، سهمی به عنوان پاداش از بیت‌کوین دریافت می‌کنند و هر چه تعداد افرادی که برای استخراج این پاداش ها رقابت می‌کنند بیشتر شود، انرژی بیشتری نیز باید مصرف شود.

اندازه‌گیری دقیقاً میزان مصرف انرژی استخراج بیت‌کوین دشوار است، اما یک تحلیل جدید توسط نیویورک تایمز داده‌های خیره‌کننده‌ای را به اشتراک گذاشت که مصرف انرژی را در چشم‌انداز نشان می‌دهد:

میزان برق مصرفی ناشی از استخراج بیت کوین تا سال2020، سالانه حدود 91 تراوات در  ساعت برق تخمین زده شده بود.

این میزان مصرف سالانه برق بیشتر از کل فنلاند، کشوری با 5.5 میلیون نفر جمعیت است.

این میزان مصرف تقریباً 0.5 درصد کل مصرف برق در سراسر جهان است و نسبت به پنج سال پیش 10 برابر افزایش یافته است.

طبق برآورد نیویورک تایمز تقریباً همان مقدار برق مصرفی در ایالت واشنگتن در هر سال است و بیش از یک سوم برق مصرفی سالانه برای خنک کردن منازل مسکونی در ایالات متحده است. و بیش از هفت برابر برق مصرفی تمام عملیات های جهانی گوگل است.

 فرایند استخراج بیت کوین از دستگاه های ماینر میزان برق بسیر زیادی مصرف میکند، تا جایی که برخی تخمین ها نیزان برق مصرفی یک ماینر را برابر با25 خانه مسکونی میداند. اما به همین دلیل صندوق خدمات سرمایه گذاری گلکسی دیجیتال گزارشی از میانگین مصرف  انرژی سالانه استخراج بیت کوین، خدمات بانکداری و صنعت طلا منتشر کرده تا صحت و سقم ماجرار را منتشر کند.

گلکسی دیجیتال در تلاشی برای رد بسیاری از انتقادات مربوط به مصرف بالای انرژی بیت کوین گزارشی منتشر کرده است که نشان میدهد مصرف انرژی بیت کوین در مقایسه با سایر صنایع مانند صنعت بانکداری و طلا بسیار کمتر از آن چیزی ست که برآورد میشود.

بر اساس این گزارش، مصرف انرژی سالانه بیت کوین تا اواسط سال2021 به حدود 113.89 تراوات در ساعت (TWh) رسیده است. در عین حال، همتای آن از امور مالی و بانکی سنتی (صنعت بانکی) سالانه بیش از دو برابر مقدار مصرف برق استخراج بیت کوین یعنی(263.72 تراوات ساعت) مصرف می کند.

 

جدا از این واقعیت که این گزارش مقایسه ای بین بیت کوین و صنعت بانکداری ایجاد کرد، صنعت فلز زرد یا همان طلا را نیز به این مقایسه اضافه کرده است، به دلیل مقایسه های فراوان بیت کوین با طلا این مقایسه از اهمیت بیشتری برخوردار است. در یافته‌های این گزارش، صنعت طلا از 240.61 تراوات ساعت برق در سال استفاده می‌کند که این میزان نیزبسیار بالاتر از میانگین مصرف ناشی از استخراج بیت کوین است. به همین دلیل برخی معتقدند فضای بلاک چین و بیت کوین میتواند بخش زیادی ز نقش هردوی این  صنعت ها یعنی بانکداری و طلا را برای اقتصادها ایفا کند.

این گزارش برخی از عملکردهای اساسی بیت کوین و نقش آن در استفاده از انرژی بیت کوین را برجسته می کند و بیان می کند که بیت کوین یک فناوری اساساً جدید است که جایگزین دقیقی برای هیچ سیستم قدیمی اعم از طلا یا سیستم بانکی نیز میتواند باشد.

گلکسی دیجیتال اظهار داشت بیت کوین تنها یک لایه مالی برای مبادلات مالی نیست، بلکه به عنوان یک ذخیره ارزش دارایی در برابر تورم نیز شناخته میشود. نمی توان انکار کرد که شبکه بیت کوین مقدار قابل توجهی انرژی مصرف می کند، اما این مصرف انرژی است که به عنوان بخشی از پشتوانه زمانی این ارز آن را بسیار قوی و ایمن می کند.

 

همچنین گروه گلکسی دیجیتال اظهار داشت تولیدکنندگان نفت می توانند از متان هدر رفته ناشی از استخراج و پالایش مواد نفتی برای استخراج بیت کوین استفاده کنند. طبق گزارش این موئسسه، استخراج بیت کوین بهترین گزینه برای استفاده از انرژی هدر رفته ناشی از استخراج و پالایش نفت است.

 

گلکسی دیجیتال مدعی شد که پیشنهادی مبنی بر استفاده از متان هدر رفته برای استخراج بیت کوین را به شرکت هایی مانند Great American Mining، Upstream Data و Crusoe Energy Systems که توانایی ایجاد چنین زیرساختی را دارند ارسال کرده است. بر اساس این گزارش، با استخراج بیتکوین با استفاده از گاز هدر رفته شرکت های نفتی، تولیدکنندگان نفت می توانند نقش بزرگی در صرفه جویی ۲۴ برابری در مصرف برق  داشته باشند و به درآمد هایشان نیز بیافزایند.

در این گزارش همچنین به اهمیت انرژی برای بیت‌کوین اشاره شده است، زیرا نحوه استفاده از انرژی آن می‌تواند به کاهش شدید آلودگی محیط‌ زیست نیز کمک کند. این موئسسه همچنین برآورد کرد که تقریباً 20 برابر میزان انرژی مصرف شده توسط ماینر های بیت کوین توسط گاز های متان میادین نفتی در جهان هدر می رود.

 

ارسال نظر