شناسه خبر: 20905

سیگنال های خاندوزی به اقتصاد ایران

به گزارش اقتصاد نگار، سید احسان خاندوزی پس از حضور در برنامه "نگاه یک "به برخی سوالات و ابهاماتی درمورد مباحثی چون کسری بوجه، تورم، ارز، خصوصی سازی و بورس پاسخ داد و سپس از برخی برنامه های وزارت اقتصاد و تیم اقتصادی دولت نیز رونمایی کرد.

برنامه های تامین مالی دولت تا پایان سال

خاندوزی پاسخ به سوالات این مبحث را با توضیحاتی درمورد وضعیتی که دولت سیزدهم کشور را تحویل گرفت آغاز و اظهار داشت که دولت جدید کشو را در وضعیت وخیمی تحویل گرفت که اکثر منابع آن استفاده شده بود. خاندوزی در ادامه به تدوین 2ماهه برنامه نقشه راه اقتصاد ایران و تصویب آن در هیئت دولت اشاره کرد وگفت: در این برنامه مسیری که برای تامیین منابع دولت تا پایان سال در نظر گرفته شده تا حد ممکن سعی شده از مسیر های غیر تورمی این منابع تامیین شود.

خاندوزی در ادامه درمورد سند نقشه راه اقتصاد ایران که توسط وزارت اقتصاد تدوین شده است گفت: در این سند سعی شده است انضباط بخشی به اقتصاد ایران، از طریق حذف امضاهای طلایی، کاهش استقراض از بانک مرکزی، دسترسی به ابربدهکاران بانکی و همچنین ساماندهی سامانه های یک پارچه با هدف کاهش هزینه زمانی صورت بگیرد.

دولت با کسری بودجه چه خواهد کرد؟

سخنگوی اقتصادی دولت، در ادامه در پاسخ به ابهاماتی در رابطه با کسری بودجه گفت: ابتدا باید به این نکته اشاره کنم که ما دولت را با50% کسری تحویل گرفتیم ، تمام اوراق، تنخواه ها و امکانات بودجه ای استفاده شده بود؛ با این حال حقوق کارمندان با تاخیر پرداخت میشد، اما از زمانی که ما دولت را تحویل گرفتیم حقوق های پرداختی به هیچ عنوان تاخیر نداشت و تا حد ممکن سعی کردیم هزینه های دولت را از روش های غیر تورمی چون فروش اوراق و اموال مازاد دولتی تامین کنیم.

خاندوزی در ادامه گفت: خط قرمز تیم اقتصادی دولت برای جبران کسری، استقراض از بانک مرکزی است ؛ و همچنین ما درنظر داریم درکنار تامین کسری بودجه از روش های غیر تورمی به بازار سرمایه هم آسیبی وارد نکنیم؛ همچنین باید به این موضوع اشاره کنم که در چند ماه اخیر هم بیش از آنکه دولت گیرنده باشد، دهنده بوده است و دولت نه تنها هرگز خالص برنداشته؛ بلکه میزانی که به بازار بازگردانده نیز بسیار بیشتر بوده است؛ در این دولت ۵۹ هزار میلیارد تومان اوراق نقدی منتشر شده ، ۷۰ هزار میلیارد تومان اوراق قبل بازخرید شده. یعنی خالص فروش اوراق ۱۱ هزار میلیارد تومان هم منفی است.

وضعیت تورم چه خواهد شد؟

خاندوزی پس ارائه یک نمودار از وضعیت تورم سالانه و نقطه به نقطه که روند کاهشی از شهریور ماه داشته، گفت: همان طور که در نمودار ملاحظه میکنید، از زمانی که ما دولت را تحویل گرفتیم، تورم نقطه نقطه روند کاهشی به خود گرفته است؛هرچند مردم این اثر کاهشی را در خود قیمت ها مشاهده نمیکنند؛ چون کاهش تورم نقطه به نقطه نشان دهنده کاهش رشد شتاب قیمت هاست نه توقف افزایش آن ها.

خاندوزی در ادامه با پاسخ به سوال تورم احتمالی در سال آینده گفت: تازمانی که لایحه بودجه در مجلس به تصویب نرسیده است نمیتوان رقم دقیقی از تورم پیش بینی شده سال بعد ارائه داد، اما ما در تدوین لایحه بودجه سال آتی، سعی داشته ایم که با کاهش بی انظباطی مالی، کاهش تقاضای سوداگرایانه در بازار ها میزان تورم را در حد مناسبی کنترل کنیم.

سید احسان خاندوزی درمورد این ابهام که دولت از بانک مرکزی استقراض نمیکند ولی از بانک های دیگر به استقراض خود ادامه میدهد، و این مسئله امکان افزایش پایه پولی را خواهد داشت پاسخ داد و گفت: در همه جای دنیا بانک ها، صندوق های سرمایه گذاری و موئسسات اعتباری، موظف به تنظیم یک سوم تا یک دوم پرتفوی خود از اوراق دولتی هستند، در کشور ما نیز قانونی مبنی برامکان تنظیم 3درصد پرتفوی بانک ها از اوراق دولتی وجود دارد که در برخی از بانک ها همین هم اجرا نمیشود؛ درواقع برداشت ما از بانک ها مینی بر همین قانون بوده است.

وضعیت فروش اموال دولتی

خاندوزی با اشاره به موضوع برنامه دولت با هدف رسیدن به اقتصادی مردمی از مسیر فروش اموال مازاد دولتی گفت: وزارت اقتصاد و تیم اقتصادی دولت به همراه رئیس جمهور همواره از فروش اموال مازاد دولتی و هدایت اقتصاد به سمت مردمی شدن استقبال کرده اند؛ ولی در این مسیر مشکلاتی از سال ها قبل، مانند مقاومت برخی دستگاه ها سبب شده  تا ما به دنبال ساز و کار دیگری برای انجام این کار باشیم. هم اکنون نیز احصاء اموال دولتی انجام شده است و منتظر انجام مسائل حقوقی این موضوع هستیم.

خاندوزی در ادامه با اشاره به برنامه دولت در راستای بهبود انجام مراحل واگذاری گفت: ما به دنبال انجام واگذاری ها در سامانه ای الکترونیکی به صورت کاملا شفاف هستیم؛ همچنین درصورت فروش اموال مازاد، منابع حاصله صرف هزینه های جاری دولت نخواهد شد، بالکه صرف هزینه های عمرانی میشود که به صورت مولد برای اقتصاد مفید واقع شود.

حذف ارز4200تومانی به کجا رسید؟

خاندوزی با اشاره به ملاحظاتی درمورد حذف ارز 4200تومانی گفت: حمایت های دولت از این طریق حذف نخواهد شد، بالکه تنها رویکرد حمایتی تغیر خواهد کرد. همچنین با تمام ملاحظلات صورت گرفته، ارز ترجیحی مختص به نان و دارو همچنان پابرجا خواهد ماند و حذف باقی کالا ها نیز به تدریج و با اولویت اقلامی که در سفره مردم کم اثر تر هستند انجام خواهد گرفت.

خاندوزی در پاسخ به این سوال که تجربه تلخی درمورد هدفمندی یارانه ها در حوزه اصلاح قیمت ها داشته ایم گفت: صورت مسئله یارانه های انرژی با ارز 4200تومانی متفاوت است و بااین مسذله قابل تطبیق نیست.چرا که ما در این مسئله به دنبال شوک درمانی نیستیم، بالکه به دنبال ادامه روند حمایتی با رویکردی متفاوت هستیم.

برنامه دولت برای بورس چیست؟

خاندوزی با اشاره به دلایل وضعیت کنونی بورس، به عواقب بد دعوت غیر کارشناسانه مردم تاکید داشت و با توضیحاتی مبنی بر برنامه آینده دولت برای بازار سرمایه  گفت: مسائلی که در حوزه اختیارات وزارت اقتصاد است طریقه صدور مجوز ها است که این روند در گذشته ممکن بود ماه ها و سال ها به طول بیانجامد، اما اکنون این مجوزها نهایتا تا 3هفته صادر میشود. همچنین به زودی از اولین شرکت پروژه و اولین صندوق اهرمی در تاریخ بازار سرمایه رونمایی میشود که میتواند به وضعیت بورس بیش از بیش کمک کند. همچنین به زودی در قالب پلتفرمی جدید، به دنبال جلوگیری از دستکاری هایی در شاخص هستیم که اکنون به مرحله اجرا هم رسیده است.  خاندوزی همچنین در بخشی از سخنان خود از تدوین بسته حمایتی بازار سرمایه خبر داد که پس از تصویب در هیئت دولت در این هفته ازآن رونمایی خواهد شد.

اقدامات دولت درراستای اهداف تعیین شده

خاندوزی با اشاره به اقدامات جدید دولت که در لایحه بودجه نیز لحاظ شده است گفت: برای اولین بار نرخ مالیات بنگاه های تولیدی را 5درصد کاهش داده ایم تا تغییر رویکرد دولت در مالیات ها سبب کاهش انگیزه های سرمایه گذاری در کشور نشود. همچنین اولویت ما در راستای کمک به اقتصاد کشور برای افزایش سرمایه گذاری های مولد و بهبود بازار سرمایه، پیش بینی پذیر کردن اقتصاد کشور است که اگر این اتفاق رخ دهد، میتوان گفت که دولت به وظیفه خود در راستای بهبود وضعیت اقتصاد کشور عمل کرده است.

مسئله تلاطم ارزی به کجا رسید؟

سید احسان خاندوزی با اشاره افزایش درآمد های ارزی ناشی از فروش نفت گفت: درآمد های ارزی ناشی از فروش نفت تا 15 آذر امسال به اندازه کل درآمد های نفتی سال گذشته بود. خاندوزی درمورد کنترل نرخ دلار هم گفت: در این روز ها هم اگر تقاضا کنترل میشد، میتوانستیم تلاطم روز های اخیر هم کنترل کنیم، چرا که در هفته گذشته، با همکاری وزارت اطلاعات و سازمان مالیاتی کشور، 1000نفر از کسانی که به عنوان اشخاص حقیقی در بازار، معاملات بالای1هزار میلیاردتومان انجام میدادند شناسایی شدند ومشخص شد 600نفر از این افراد اصلا کد مالیاتی ثبت شده ای نداشتند و این یعنی این افراد تا کنون مالیاتی پرداخت نکرده اند. بنابراین، این تصمیم گرفته شد تا بر معاملات سوداگری میزان مشخصی مالیات لحاظ شود تا تلاطمی که ناشی از تقاضای بازاربه وجود آمده بود هم کنترل شود.

اصلاحات خصوصی سازی به کجا رسید؟

خاندوزی با اشاره به اقدامات دولت در راستای اصلاحات اصل 44 قانون اساسی گفت: اخیرا در وزارت اقتصاد، سند های واگذاری سال های گذشته بررسی و باتوجه به ایرادات آن ها لایحه جدیدی برای اصلاح اصل 44 تدوین شده است که پس از تصویب در هیئت دولت به مجلس ارسال خواهد شد.

رونمایی از سامانه حراج الکترونیکی

وزیر اقتصاد همچنین خبر از رونمایی سامانه حراج الکترونیک را داد که امروز صبح از آن رونمایی شد. این سامانه به صورت شفاف اطلاعات فروش اموال مازاد دولتی را در اختیار مردم قرار خواهد داد.

 

ارسال نظر