شناسه خبر: 20941

آثار اقتصادی وعده ساخت یک میلیون مسکن

به گزارش اقتصاد نگار، وعده ساخت سالی یک میلیون مسکن، در دوران انتخابات و جلسه انتخاب برخی وزیران بارها مطرح شد، در روز گذشته نیز وزیر راه و شهرسازی در مراسم گرامیداشت هفته حمل‌ونقل در شرکت ساخت و توسعه زیربناهای حمل‌ونقل با تاکید بر اینکه طرح نهضت ملی مسکن تورم زا نیست، گفته بود: نهضت ملی مسکن تورم زا نیست چرا که مانند مسکن مهر خط اعتباری بانک مرکزی برای اجرای این طرح در نظر گرفته نشده است.

وزیر صمت، سید رضا فاطمی امین نیزدر اوایل دوره وزارتش در یک برنامه تلوزیونی با اشاره به وعده های دولت مبنی بر ساخت یک میلیون مسکن در سال گفته بود: مسکن به عنوان پیشران مهم بخش اقتصاد به افزایش شغل می انجامد و ما سعی در جبران کمبود ها در بخش مصالح ساختمانی هستیم و صحبت هایی نیز با وزیرمسکن انجام داده ایم. به همین دلیل در این گزارش به بررسی آثار اقتصادی این طرح میپردازیم.

نتایج ورود دولت به مسکن سازی

کارشناسان حوزه مسکن دراین زمینه معتقدند که سیاستگذاران همیشه به گونه ای سخنرانی میکنند که گویی قرار است در حوزه فعالیت سیاسی خود درست به مانند یک شرکت عمرانی عمل کنند و شروع به ساخت انبوه مسکن کنند. چون کارشناسان مسکن این موضوع را مطرح میکنند که دولت نه یک شرکت عمرانی است که شروع به ساخت مسکن کند و نه بودجه ای به این میزان دارد. برخی نیز معتقد به اجرای طرح های مسکنی هستند که دولت کارفرما و شرکت های عمرانی مجری طرح آن باشند، اما همانطور که در سابقه تاریخی نه چندان دور کشورمان ثبت شد این طرح ها چیزی جز خانه هایی بی کیفت از لحاظ  مصالح، که در کشور زلزله خیزی چون ایران مسئله ای حیاطی است وکاهش سطح رفاه محلی نتیجه ای جز ایجاد رکود بازار مسکن را در پی نداشت.

اقدامات دولت و آثار آن بر بازار مسکن

کارشناسان حوزه مسکن همیشه تاکید داشته اند که یک دولت خوب تنها با پویا کردن اقتصادش میتواند آثار خوبی بر بازار مسکن داشته باشد. چون در بازار یک اقتصاد پویا، وام دهندگان اعم از دولتی یا خصوصی برای کسب و کار خریداران مسکن رقابت می کنند، که این رقابت باعث افزایش یا کاهش متوسط نرخ بهره ماهانه وام های رهنی می شود. افزایش نرخ سود وام مسکن همواره موضوع مهمی برای خریداران مسکن بوده و آگاهی از این موضوع، نگرانی فعالان بازار مسکن را کاهش می دهد. درک افزایش نرخ وام مسکن برای شرکت کنندگان در بازار مسکن بسیار حیاتی است؛ زیرا تقریباً بر همه جنبه های خرید خانه تأثیر می گذارد.

در تجارت املاک و مستغلات، عرف متعارف می گوید افزایش نرخ بهره خرید یا فروش خانه را دشوارتر می کند و کاهش نرخ بهره خرید و فروش را آسان تر می کند. به عنوان مثال، اگرشخصی بخواهد خانه ای بخرد وبخواهد 4 درصد نرخ وام مسکن 30 ساله ثابت به ارزش 400000 دلار را پرداخت کند، پرداخت ماهانه وام مسکن او 1900 دلار خواهد بود. اما اگر همان شخص فقط برای یک وام مسکن ثابت 30 ساله برای 5 درصد نرخ واجد شرایط باشد، پرداخت ماهانه او به 2188 دلار افزایش می یابد. افزایش 1 درصدی سود، پرداخت شخص را 238 دلار یا تقریباً 13 درصد افزایش می دهد. همچنین کشور ما با مسئله ای پیچیده روبرو است، چون اگر دولت بخواهد برای تسهیل خرید  فروش خانه نرخ بهره را کاهش دهد این کاردر بلند مدت بر تورم خواهد افزود. پس مسئله دخالت دولت از طریق ابزارهای اقتصادی بسیار حساس است که باید با توجه به جزئیات از دید اقتصاددانان صورت بگیرد.

انتظار میرود بنابر سخنان وزیر راه و شهرسازی، دولت از طریق واگذاری زمین های خودش در مجاور و حاشیه شهر ها در قیمت پایین تری به دهک های فقیر جامعه از هزینه های ساخت مسکن بکاهد. اما سوالات بسیاری به و جود می آید مانند ارزش زمین های خارج شهر دولت، نبود امکانات خدماتی رفاهی و هزینه بالای ایجاد چنین امکاناتی، با چنین شرایطی ساخت مسکن  در چنین زمین هایی چه توسط شرکت های عمرانی و چه توسط خود قشر ضعیف از بعد اقتصادی توجیه پذیر نخواهد بود.

البته هموار کردن شرایط مناسب برای خانه دار کردن برخی خانوار ها هزینه هایی نیز برای اقتصاد در پیش دارد که دولت باید آن هارا در نظر بگیرد. اما بهترین کمکی که دولت میتواند برای بهبود و ضعیت مسکن قشر ضعیف بکند بهبود وضعیت کلان اقتصاد است، چون بین بازار مسکن و هزینه مصرف کننده رابطه مستقیم وجود دارد. سطوح هزینه های مصرف کننده نیز بر اقتصاد تأثیر می گذارد. اما اگر دولت بخواهد زمین های بلا استفاده خودش را در بازار عرضه کند قیمت مسکن کاهش خواهد یافت وهنگامی که قیمت مسکن کاهش یابد، خانوارها بیشتر پس انداز می کنند و کاهش هزینه های مصرف کننده به و جود می آید که این می تواند به معنی رشد ناخالص داخلی کمتر باشد. این هزینه ای است که دولت باید در جهت بهبود وضعیت مسکن قشر ضعیف پرداخت کند.

البته باید به این نکته نیز توجه کرد که بازارمسکن مناسب همچنین می تواند تحرک نیروی کار را در اقتصاد تسهیل کرده و به اقتصادها کمک کند تا با شوک های نامطلوب سازگار نشوند. به طور خلاصه بخش مسکن با عملکرد خوب برای سلامت کلی اقتصاد بسیار مهم است. همچنین با توسعه اقتصادها، ما انتظار داریم که بازارهای مسکن همراه با اقتصاد رشد کند اما این رشد با تاخیر و ناهمانگ صورت میگیرد.

 

 

 

ارسال نظر