شناسه خبر: 20959

سهم کشورها از تولید جهانی منتشر شد:

سهم ایران از تولید جهانی، بیشتر از عربستان و ترکیه

به گزارش اقتصادنگار، سایت ویژوال کپیتالیست از سهم کشورها در تولید ناخالص جهان رونمایی کرده است. اقتصاد جهانی نسبت به سال گذشته که 84تریلیون دلار تولیدناخالص به ثبت رسانده بود رشد 10تریلیون دلاری را تجربه کرد.

تولید ناخالص داخلی ایالات متحده با 22.9 تریلیون دلار، تقریباً 25 درصد از اقتصاد جهانی را تشکیل می دهد، سهمی که در 60 سال گذشته در واقع به طور قابل توجهی تغییر کرده است. صنایع مالی، بیمه و املاک و مستغلات (4.7 تریلیون دلار) بیشترین افزایش را به اقتصاد آمریکا می دهند و پس از آن خدمات حرفه ای و تجاری (2.7 تریلیون دلار) و دولت (2.6 تریلیون دلار) قرار دارند. همچنین اقتصاد چین از نظر اسمی در رتبه دوم قرار دارد و در تولید ناخالص داخلی نزدیک به 17 تریلیون دلار قرار دارد. این بزرگترین تولید کننده در سراسر جهان بر اساس خروجی با تولید گسترده فولاد، لوازم الکترونیکی و روباتیک، از جمله، باقی می ماند. بزرگترین اقتصاد اروپا آلمان است که تقریباً 20 درصد وسایل نقلیه موتوری جهان را صادر می کند. در سال 2019، تجارت کلی نزدیک به 90 درصد از تولید ناخالص داخلی این کشور بود.

نکته قابل توجه این رتبه بندی قرار گیری ایران در رتبه17 با1.1% از تولید ناخالص جهان بالاتر از عربستان و ترکیه است.

اما کارشناسان اقتصادی این آمار را به علت چند نرخی بودن دلار در داخل ایران دقیق و درست نمیدانند.

اقتصاد های کوچک دنیا

در سوی دیگر این طیف، کوچکترین اقتصادهای جهان از نظر تولید ناخالص داخلی، عمدتاً کشورهای در حال توسعه و جزیره ای قرار دارند.

تووالو با تولید ناخالص داخلی 70 میلیون دلاری کوچکترین اقتصاد جهان است. واقع بین هاوایی و استرالیا، بزرگترین صنعت این مجمع الجزایر آتشفشانی به حقوق ماهیگیری سرزمینی متکی است.

علاوه بر این، این کشور از دامنه وب ".tv" خود درآمد قابل توجهی کسب می کند. بین سال‌های 2011 و 2019، سالانه 5 میلیون دلار از شرکت‌ها - از جمله توییچ متعلق به آمازون برای مجوز نام دامنه Twitch.tv - معادل تقریباً 7 درصد از تولید ناخالص داخلی کشور درآمد کسب کرد.

سریع ترین کشور ها در رشد

سریعترین رشد اقتصادی در جهان در سال 2021 تخمین زده می شود که با 123 درصد رشد تولید ناخالص داخلی پیش بینی شده، اقتصاد لیبی شدیدترین رشد را داشته باشد. نفت رشد این کشور رارا افزایش داده است، در این کشور روزانه 1.2 میلیون بشکه نفت پمپاژ می شود. در کنار این، صادرات و کاهش ارز از جمله عوامل اولیه بهبود آن هستند.

اقتصاد ایرلند نیز با پیش‌بینی رشد تولید ناخالص داخلی 13 درصدی، توسط بزرگترین شرکت‌های چند ملیتی در جهان حمایت می‌شود. فیس بوک، تیک تاک، گوگل، اپل و فایزر همگی مقرهای اروپایی خود را در این کشور دادند که نرخ مالیات شرکتی این کشور 12.5 درصد یا تقریباً نصف میانگین جهانی است. اما این نرخ ها قرار است به زودی تغییر کنند، زیرا ایرلند به توافقنامه حداقل نرخ مالیات شرکتی 15 درصدی OECD ملحق شد که در اکتبر 2021 نهایی شد.

اقتصاد ماکائو پس از برداشته شدن محدودیت‌های کووید-19 به حالت اولیه بازگشت، اما ابرهای طوفانی بیشتری برای منطقه چین در چشم‌انداز است. کمپین مبارزه با فساد ح‌ک‌چ و دستگیری‌های اخیر می‌تواند نشانه‌ای از روابط تیره‌تر بین سرزمین اصلی چین و بزرگترین مرکز قمار جهان باشد.

 

نگاه به آینده به تولید ناخالص داخلی جهان

رقم تولید ناخالص داخلی جهانی 94 تریلیون دلاری ممکن است امروز برای ما بزرگ به نظر برسد، اما چنین رقمی ممکن است در آینده بسیار کم‌تر به نظر برسد.

در سال 1970، اقتصاد جهان تنها حدود 3 تریلیون دلار در تولید ناخالص داخلی داشت یا به عبارتی دیگر  30 برابر کمتر از امروز. انتظار می رود طی سی سال آینده، اقتصاد جهانی حداقل  دو برابر شود.  سازمان های پزوهشی برآورد کردند که، تا سال 2050، تولید ناخالص داخلی جهانی می تواند نزدیک به 180 تریلیون دلار برسد.

 

 

 

ارسال نظر