شناسه خبر: 25282

تورم ژاپن صعودی شد، نرخ رشد چین به پایین ترین سطح 3دهه خود رسید!

دیدگاه های مختلفی مختلفی بین ژاپن و چین وجود دارد، زیرا این دو کشورهمسایه در عین حال دو رکن مهم و اساسی اقتصاد جهانی را ترتیب می دهند . روابط با چین یکی از مهمترین روابط دوجانبه ژاپن است و دو کشور روابط نزدیک اقتصادی و همچنین تبادلات مردمی و فرهنگی دارند. ام از لحاظ اقتصادی اقتصاد چین با رویه ای متفاوت جایگاه ژاپن را در رتده دوم و سوم اقتصاد جهانی تصاحب کرد و ژاپن با گرفتار شدن به تورم منفی با اقتصادی راکد صنایع و تولید خود را در خطر کاهش و خروج از اقتصاد داخلی خود میبیند. اما، با آمار منتشر شده اخیر متوجه این این موضوع خواهیم شد که قرنطینه کویید صفر چین منجر به کاهش رشد اقتصادی این کشور از دهه90 میلادی بشود و از، سوی دیگر، وضعیت پر نوسان جنگ روسیه و اوکراین منجر به افزایش تورم به بالاتر از سطح هدف 2 درصدی این کشور شده است.

به گزارش اقتصادنگار، انتشار داده‌های اقتصادی جدید، بررسی دمای دومین اقتصاد بزرگ جهان را فراهم کرد، در حالی که نرخ‌های مرگ و میر مشکوک COVID-19 توجه را به شهرت پکن برای پنهان‌کاری و کنترل روایی به هر قیمتی معطوف کرد.

عملکرد سه ماهه اول بیشتر پیش‌بینی‌های سازمان های بین المللی  را شکست داد، اما تنها کسری از تأثیر قرنطینه‌های اعمال شده بر شهرهای چین، از جمله پایتخت تجاری چون شانگهای، از اواخر مارس را منعکس کرد.

حتی بدون در نظر گرفتن محدودیت‌های اقتصادی فلج‌کننده، داده‌های اقتصادی به یک شوک رکودی در خرده‌فروشی، که یک شاخص کلیدی سلامت اقتصادی است آسیب وارد خواهد کرد، شاخص رشد خرده فروشی در چین در ماه مارس در مقایسه با مدت مشابه سال گذشته 3.5 درصد کاهش یافته است .

تحلیلگران انتظار دارند خیلی بدتر از این اتفاق بیفتد، زیرا رئیس جمهور چین شی جین پینگ قصد دارد تا مدت ها پس از اینکه بقیه جهان از این همه گیری خارج شده اند، رویکردی بدون متفاوت یعنی قرنطینه کامل نسبت به این ویروس در کشور چین اتخاذ کند.

 

 

صندوق بین‌المللی پول و بانک‌هایی از جمله UBS، و بارکلیز این هفته پیش‌بینی رشد خود را برای چین در سال 2022 کاهش دادند.

پیش‌بینی بدبینانه Nomura، 3.9 درصد، کندترین نرخ رشد چین از سال 1990 را نشان می‌دهد(به غیر از سال 2020، زمانی که همه‌گیری اقتصاد جهانی را از مسیر خارج کرد).

با حدود 550000 مورد ابتلا تا کنون، که بیشتر آنها در شانگهای گزارش شده است، آمار رسمی مرگ و میر بر خلاف تمام آمار های بین المللی با این ویروس است.

برای مثال در مقایسه، کره جنوبی - با نرخ واکسیناسیون  نرخ مرگ و میر در آخرین موج خود را در حدود 0.12 درصد گزارش کرده است.

اعمال همین نرخ مرگ و میر در چین منجر به مرگ حدود 660 نفر در روز می شود.

برخی از کارشناسان بهداشتی به نقل از رسانه‌های بین‌المللی، این اختلاف را به عملکرد گذشته مقامات چینی در تمرکز بر علل زمینه‌ای مرگ مانند سرطان و بیماری قلبی نسبت می‌دهند.

برخی دیگر این سوال را مطرح می‌کنند که آیا پکن پس از صرف سرمایه‌های سیاسی زیادی که ادعا می‌کند پاسخش به این همه‌گیری برتر از غرب بوده، عمداً تصویر را تحریف می‌کند تا چهره خود را حفظ کند.

ژاپن از شر تورم منفی و نزدیک به صفر خلاص میشود!؟

تورم در ژاپن همچنان در حال افزایش است و به بالاترین حد در 26 ماه گذشته رسیده است زیرا تعداد بیشتری از مشاغل هزینه های مواد خام و انرژی را به مصرف کنندگان منتقل می کنند.

Cool Japanese Flag Wallpapers - Top Free Cool Japanese Flag Backgrounds - WallpaperAccess

بر اساس اطلاعات رسمی منتشر شده در روز جمعه، شاخص قیمت مصرف کننده اصلی ژاپن - همه اقلام بدون مواد غذایی - در ماه مارس 0.8 درصد نسبت به سال قبل افزایش یافت که شدیدترین افزایش از ژانویه 2020 را نشان می دهد. نرخ تورم ژانویه 0.2٪ و نرخ تورم فوریه بود. 0.6 درصد بود.

نکگکته جالب توجه در وضعیت نرخ قیمت های ژاپن این جا است که به دلیل رشد بیش از انتظار فناوری های حوزه ارتباطات، هزینه های ارتباطات سیار 52.7 درصد کاهش یافته است، اثری که اپراتورهای اصلی برنامه های کم هزینه را در آوریل گذشته ارائه کردند. بدون در نظر گرفتن تأثیر این کاهش، نرخ تورم در ماه مارس حدود 2.2 درصد بود - سطحی بالاتر از هدف ثبات قیمت 2 درصدی بانک مرکزی ژاپن.

در ماه مارس، قیمت برق 21.6 درصد افزایش یافت، در حالی که هزینه دانه های روغن34.7 درصد افزایش یافت.

شاخص اصلی قیمت مصرف کننده (CPI)، که قیمت های نوسانات مواد غذایی تازه را شامل نمی شود، اما سوخت را پوشش می دهد، از 0.6 درصد در فوریه افزایش یافت که سریع ترین افزایش در بیش از دو سال گذشته است.

برخلاف سایر کشورهایی که نرخ های بهره را برای مهار تورم فزاینده افزایش می دهند، ژاپن چندین دهه است که با مشکلات متضاد رکود و کاهش تورم دست و پنجه نرم می کند و بانک مرکزی آن متعهد شده است که اقدامات محرک برای تقویت رشد را حفظ کند.

در حالی که تورم بالا قدرت خرید مردم را کاهش میدهد، مقدار متوسط آن نشانه سالمی از افزایش تقاضا و رشد اقتصادی در نظر گرفته می شود.

برای سال‌ها، سومین اقتصاد بزرگ جهان برای رسیدن به هدف تورم 2 درصدی با نرخ‌های بهره پایین و محرک‌های مالی از کاهش مالیات گرفته تا کمک‌های نقدی، تلاش بیهوده کرده بود و با تورم منفی دست و پنجه نرم میکرد.

افزایش قیمت کالاها به دلیل جنگ در اوکراین و تضعیف ین اکنون در نهایت باعث افزایش معنی دار قیمت ها شده است.اما این اتفاق می تواند یک شمشیر دو لبه باشد.

در حالی که تورم ژاپن بر اساس استانداردهای بین‌المللی هنوز بسیار ناچیز است، یک افزایش قابل توجه می‌تواند از نظر سیاسی در کشوری که به دهه‌ها راکد بودن قیمت‌ها و رشد ناچیز دستمزد عادت دارد، خطرناک باشد.

به گزارش بلومبرگ، در نظرسنجی BOJ که در اوایل ماه جاری انجام شد، در نشانه ای از نگرانی عموم مردم در مورد هزینه زندگی، خانوارهای ژاپنی پیش بینی کردند که تورم در سال آینده به 6.4 درصد برسد. این میزاتن تورم بالاترین میزان از سال 2008 خواهد بود.

دولت ژاپن ارزیابی اقتصادی ماهانه خود را در آوریل ارتقا داد که اولین افزایش در چهار ماه گذشته بود، زیرا تعداد موارد کووید-19 کاهش یافت و محدودیت های همه گیر برداشته شد.

دفتر کابینه نخست وزیر گفت که با کاهش تاثیر ویروس، اقتصاد نشانه‌هایی از رشد را نشان می‌دهد. این ارزیابی مصرف و مخارج عمومی را تقویت کرد و گفت که اولی نشانه هایی از بهبود را نشان می دهد.

بر اساس نظرسنجی بلومبرگ، با این حال، تأثیر محدودیت‌های ویروس احتمالاً منجر به انقباض اقتصاد در سه ماه اول سال شده است. جنگ روسیه با اوکراین، افزایش قیمت انرژی و تضعیف ناگهانی ین نیز چشم انداز کسب و کارها را مخدوش کرده و این پتانسیل را دارد که بر هزینه های مصرف کننده تاثیر بگذارد.

در مورد نرخ ارز این کشور نیز به نظزر میرسد به سرعت در حال تضعیف است، وزیر دارایی شونیچی سوزوکی اخیراً بر پتانسیل تأثیرات منفی این متغیر بر اقتصاد تأکید کرده است. وی با اشاره به افزایش هزینه های واردات و ضربه به بنگاه های اقتصادی که نمی توانند هزینه های فزاینده را پشت سر بگذارند، گفت: «جنبه های منفی بسیاری در کاهش ارزش پول ملی » وجود دارد.

ارسال نظر