شناسه خبر: 25468

تغییر در سیاست پولی روسیه:

اقتصاد روسیه با کاهش نرخ بهره غافلگیر شد!

بانک مرکزی روسیه بیش از پیش‌بینی‌ها نرخ بهره را کاهش داد و نشان داد که هزینه‌های استقراض ممکن است حتی کمتر از میزان فعلی نیز شود، زیرا اولویت‌های دولت روسیه به سمت حمایت از اقتصاد منحرف شده توسط تحریم‌های بین‌المللی به دلیل حمله به اوکراین تغییر کرده است.

به گزارش اقتصادنگار، سه هفته پس از معکوس کردن بخشی از افزایش اضطراری نرخ بهره ، بانک روسیه مجدداً معیار بهره ای خود را سه درصد کاهش داد و به 14 درصد رساند. بیشتر  اقتصاددانان کاهش کمتری را پیش‌بینی میکردند.

در یک کنفرانس خبری پس از این تصمیم، الویرا نابیولینافت رئیس بانک مرکزی روسیه و مشاور اقتصادی سابق پوتین گفت: بانک مرکزی بسته به تعادل ریسک‌ها و عملکرد اقتصاد نسبت به پیش‌بینی‌ها، فضا را برای کاهش بیشتر نرخ‌ها در سال  نسبت به اتفاقات گوناگون واکنش نشان میدهد.

Huge Spike | Russia's central bank raises inflation forecast after the war started

نابیولینا گفت: «ما با در نظر گرفتن نیاز به انطباق اقتصاد با محیطی که به شدت در حال نوسان دادن به قیمت هاست، درباره سیاست پولی تصمیم خواهیم گرفت. "در عین حال، ثبات قیمت ها اولویت بی قید و شرط ما باقی می ماند، زیرا رشد اقتصادی پایدار بدون آن غیرممکن است."

در حالی که تحریم‌شده‌ترین کشور جهان برای رکودی عمیق آماده می‌شود، بانک روسیه از لحظه‌ای استفاده می‌کند که تورم شروع به تثبیت می‌کند و روبل، تحت پوشش کنترل سرمایه، بیش از جبران زیان‌های متحمل شده پس از جنگ است.

رئیس بانک مرکزی روسیه گفت: پویایی نرخ مبادله روبل عامل مهمی در شکل‌دهی مسیر تورم و انتظارات تورمی باقی خواهد ماند. "محیط خارجی برای اقتصاد روسیه همچنان چالش برانگیز است و به طور قابل توجهی فعالیت اقتصادی را محدود می کند."

سیاستگذاران پیش‌بینی‌های جدیدی را روز جمعه منتشر کردند که نشان می‌دهد اقتصاد روسیه ممکن است در سال جاری بین 8 تا 10 درصد کاهکوچک تر شود. بر اساس پیش‌بینی بانک مرکزی، تورم روسیه در پایان امسال به 18 تا 23 درصد خواهد رسید.

Sharp Shift | Bank of Russia slashes growth outlook on war, sanctions

هزینه استقراض ارزان‌تر، مجموعه اقدامات دیگری را توسط بانک روسیه پس از این که نشان داد به هیچ قیمتی با تورم مبارزه نخواهد کرد، تکمیل خواهد شد. نابیولینا هشدار داده است که روسیه در حال ورود به دوره گذار است زیرا تحریم های اعمال شده به عنوان عامل بازدارنده از تهاجم، زنجیره تامین را مختل می کند و کسب و کار را از بسیاری از قطعات وارداتی محروم می کند.

مشکلات اقتصادی در ماه های آینده آشکارتر خواهد شد و زمینه را برای یکی از عمیق ترین رکودها در تاریخ مدرن روسیه فراهم می کند. الکسی زابوتکین، معاون بانک روسیه که روز جمعه در کنار نابیولینا حضور داشت، گفت: علیرغم کاهش تورم کوتاه مدت، رشد قیمت به صورت سالانه احتمالاً به شتاب ادامه خواهد داد و ممکن است در پاییز امسال به اوج خود برسد.

با این حال، بانک‌ها به مازاد نقدینگی بازگشته‌اند و ارزش  روبل افزایش یافته است، البته تا حد زیادی به لطف قیمت‌های بالاتر کالاها و کنترل‌های سرمایه. ارزش پول روسیه در ماه جاری در برابر دلار نزدیک به 14 درصد افزایش یافته است.

Ruble is trading stronger than the levels just before the war

به گفته بانک مرکزی، مازاد حساب جاری که به محدود کردن تأثیر تحریم‌ها کمک می‌کند، بیشتر از حد انتظار خواهد بود و در سال جاری به 145 میلیارد دلار خواهد رسید، زیرا واردات بیش از صادرات کاهش می‌یابد و به دلیل افزایش قیمت انرژی تقویت می‌شود.

این موسسه با اشاره به اینکه کاهش رشد قیمت تا حد زیادی به موفقیت روسیه در انطباق با تحریم‌ها و جایگزینی محصولات وارداتی که دیگر در دسترس نیستند بستگی دارد، گفت: ریسک‌های تورم همچنان قابل توجه هستند.

بانک مرکزی روسه همچنین گفت: «شرکت‌ها در تولید و تدارکات با مشکلات قابل توجهی مواجه هستند» زیرا دسترسی به کالاهای وارداتی کلیدی قطع شده است. بانک مرکزی گفت که تغییر به سمت بازارهای جدید برای صادرات و واردات "تدریجی" خواهد بود.

به گفته ناتالیا اورلووا، اقتصاددان در آلفا بانک، آخرین پیام سیاست گذاران احتمالاً احتمال تصمیم گیری های برنامه ریزی نشده بیشتر در ماه های آینده را از بین می برد و احتمالاً به این معنی است که نرخ بهره کلیدی تا قبل از سال آینده به زیر 10 درصد نمی رسد.

ارسال نظر