شناسه خبر: 25755

منفعت شرکت های نفتی از تورم و کمبود عرضه

آرامکو عربستان با پشت سر گذاشتن اپل به با ارزش ترین شرکت جهان تبدیل شد

اپل جایگاه خود را به عنوان با ارزش ترین شرکت جهان به غول نفتی آرامکو عربستان داد، زیرا افزایش قیمت کالاها سود شرکت های انرژی را افزایش داد و سهام شرکت های فناوری همچنان در حال کاهش است. نشانه ای از اینکه اقتصاد سنتی در حال تقویت مجدد خود بر اقتصاد مدرن در سال جاری است: آرامکو چهارشنبه شب اپل را در میان ناآرامی های جاری در وال استریت پشت سر گذاشت.

به گزارش اقتصادنگار، به نقل از گاردین،  سهام اپل که در اوایل ژانویه به اولین شرکت 3 تریلیون دلاری جهان تبدیل شده بود، در روز چهارشنبه 5 درصد کاهش یافت و ارزش آن به 2.37 تریلیون دلار (1.94 تریلیون پوند) کاهش یافت -( کاهش 18 درصدی در سال جاری).

این امر ارزش شرکت سازنده آیفون را به پایین تر از آرامکو کشاند که ارزش بازار آن در سال جاری یک چهارم افزایش یافته و به 2.43 تریلیون دلار رسیده است که به دلیل افزایش قیمت نفت از زمان آغاز جنگ اوکراین رشد داشته است.

Apple logo with declining line chart

 

رشد آرامکو یک دهه پس از نقطه عطف این شرکت در سال 2011 است که اپل با پیشی گرفتن از غول انرژی دیگر، ExxonMobil، به با ارزش ترین شرکت بورسی جهان تبدیل شد. از آن زمان، اپل، مایکروسافت، گوگل، آلفابت و آمازون بر بازارهای سهام تسلط یافتند و ارزش‌های یک تریلیون دلاری را پشت سر گذاشتند و غول‌های نفتی را از رتبه‌های برتر خارج کردند. تنها آرامکوی سعودی است که مرتباً در میان با ارزش ترین ها قرار می گیرد.

نیل ویلسون، از سایت  Markets.com، گفت: «چیزی نمادین در فناوری وجود دارد که توسط نفت پس زده میشود» و همچنین افزود که «این بازار نزولی» سهام فناوری را برخلاف سهام غول های انرژی  پایین می‌آورد.

 

این دو شرکت قبلاً بارها رتبه اول را با یک دیگر معاوضه کرده بودند. آرامکو با ورود به بورس اوراق بهادار Tadawul عربستان سعودی در دسامبر 2019 به بزرگترین شرکت بورسی جهان تبدیل شد و اگر یک دهه پیش یک شرکت سهامی عام بود، در آن زمان از اکسون غول دیگر نفتی که با اپل رقابت داشت بزرگتر بود. قابل توجه است که اپل در جولای 2020 با افزایش تقاضا برای محصولات و خدمات فناوری، از آرامکو سبقت گرفت.

پارث والا، تحلیلگر گلوبال دیتا در باره این خبر گفت: «اپل در سه ماهه منتهی به مارس 2022 نتایج بهتر از حد انتظار را منتشر کرد. با این حال، در میان محدودیت‌های زنجیره تامین فزاینده به دلیل تغییرات سریع سناریوهای ژئوپلیتیک جهانی، کمبود سیلیکون ها و مشکلات صنایع نیمه هادی و قرنطینه‌های شدید در چین، پیش‌بینی می شود که سه ماهه ژوئن درآمدی کمتر از ۴ تا ۸ میلیارد دلار داشته باشد.

در مقابل، آرامکو با دو برابر شدن سود خود در سال گذشته، شاهد افزایش تصاعدی درآمد خود شده است. انتظار می رود در درآمدهای سه ماهه اول خود که در روز یکشنبه منتشر می شود، تقریباً دو برابر شده و به حدود 38 میلیارد دلار در دوره ژانویه تا مارس رسیده باشد.

والا همچنین افزود: «درگیری روسیه و اوکراین باعث افزایش قیمت جهانی انرژی شده است، که منجر به این مسئله شد که شرکت‌های انرژی رشد قابل توجهی را در خط بالا و پایین ثبت کنند.

نکته قابل توجه اینجاست که آرامکو هزینه تولید بسیار پایینی دارد، زیرا بخش عمده ای از نفت آن در میادین نفتی با قابلیت بهره برداری آسان در خشکی یا در آب های کم عمق  قابل برداشت است. این امر باعث افزایش سودآوری این شرکت می شود که هنوز 95 درصد آن متعلق به دولت عربستان سعودی است.

Saudi Aramco turns to Gulf funds to prop up IPO | Financial Times

 

همچنین جیمز مایر، مدیر ارشد سرمایه گذاری در مشاوران تاور بریج، اشاره کرده است که اپل و آرامکو از نظر کسب و کار یا مبانی شرکتی با یکدیگر قابل مقایسه نیستند، اگرچه دومی به وضوح از کوچک شدن عرضه بازار کالا سود برده است. مایر گفت: «این مدل شرکت ها ذینفعان تورم و عرضه کم هستند.

تهاجم به اوکراین نفت را به بالاترین حد در 13 سال گذشته یعنی حدود 130 دلار در هر بشکه رساند. اگرچه قیمت ها کاهش یافته است، اما قیمت نفت برنت امروز همچنان با قیمت 105 دلار در هر بشکه معامله می شود که از 77 دلار در ابتدای سال افزایش یافته است.

افزایش قیمت انرژی و مواد غذایی در سال جاری باعث می شود مصرف کنندگان پول کمتری برای خرید اقلام غیر ضروری مانند محصولات فناوری خرج کنند. نرخ‌های بهره بالاتر همچنین به ارزش سهام «رشد» مانند شرکت‌های فناوری که نوید بازدهی بالاتر در آینده را می‌دهند، ضربه زده است.

پس از اینکه بانک مرکزی آمریکا عزم خود را برای کاهش تورم از بالاترین میزان خود در 40 سال اخیر نشان داد، بیش از 1 تریلیون دلار در هفته گذشته از ارزش سهام شرکت های بزرگ فناوری آمریکا کاهش یافت.

 

شاخص نزدک امسال 27 درصد و از ابتدای آوریل 20 درصد کاهش یافته است، در حالی که صندوق شاخص انرژی ونگارد در طول سال 2022 ،34 درصد افزایش یافته است.

 

شرکت های برتر و پیشتاز دوره قرنطینه کووید شاهد سقوط تاریخی ارزش‌های مالیشان بوده‌اند، به طوری که نت‌فلیکس امسال 72 درصد و پلوتن 65 درصد کاهش یافته است.

 

ارسال نظر