شناسه خبر: 26387

تشدید محدودیت صادرات کالاهای اساسی در دنیا

هند، ویتنام، مالزی صادرات گندم، برنج و طیور خود را ممنوع کرده اند!

جنگ روسیه و اوکراین باعث افزایش شدید قیمت گندم شده استبه این علت که روسیه و اوکراین از بزرگترین صادرکنندگان این کالا هستند(بر اساس گزارش بانک جهانی، هر دو کشور 29 درصد از صادرات جهانی گندم را به خود اختصاص داده اند). بسیاری از کشورها در نتیجه بحران اوکراین، صادرات گندم و سایر مواد غذایی را ممنوع کرده اند.

به گزارش اقتصادنگار، مؤسسه بین المللی تحقیقات سیاست غذایی جهان گفت: (با ادامه جنگ، این احتمال وجود دارد که کمبود مواد غذایی، به ویژه غلات و روغن های گیاهی، حاد شود و کشورهای بیشتری به محدودیت در تجارت روی آورند.)

بر اساس یک گزارش ویژه که توسط موسسه تحقیقات بین المللی سیاست غذایی تهیه شده است، فهرستی از کشورهایی که در ماه های پس از آغاز جنگ روسیه و اوکراین صادرات مواد غذایی را ممنوع کرده اند، که در این گزارش به آن خواهیم پرداخت.

هند آخرین کشوری است که در روز های اخیر صادرات گندم را ممنوع کرده است.

قیمت گندم در روز دوشنبه پس از اعلام  محدودیت هند حدود 6 درصد افزایش یافت.

موسسه بین‌المللی تحقیقات سیاست غذایی (IFPRI) در یادداشتی در ماه آوریل می‌گوید: «با قیمت‌های مواد غذایی در حال حاضر به دلیل اختلالات زنجیره تأمین مرتبط با کووید و کاهش بازدهی ناشی از خشکسالی در سال گذشته، تهاجم روسیه در زمان بدی برای بازارهای جهانی مواد غذایی رخ داد».

اندیشکده «مؤسسه اقتصاد بین‌الملل پیترسون» مستقر در واشنگتن دی‌سی نیز  در یادداشتی اضافه کرده است که جنگ روسیه و اوکراین «تلفات تکان‌دهنده‌ای برای امنیت غذایی به دنبال خواهد دشت». این موضوع همچنین به بحران جهانی غذا دامن زدهاست، زیرا روسیه صادرات کودهای حیاتی مورد نیاز کشاورزان در سایر نقاط را ممنوع کرده است و سهم اوکراین به عنوان سبد نان آفریقا و خاورمیانه را بسیار کمرنگ کرده است.

قیمت جهانی گندم از زمان حمله روسیه به اوکراین

ترس از تورم و امنیت غذایی

تنها تجارت گندم در سرتاسر دنیا محدود نشده است بلکه بسیاری از کشورها صادرات مواد غذایی دیگر را ممنوع کرده اند .

قیمت‌ها برای طیف گسترده‌ای از محصولات غذایی دیگر افزایش یافته است که به افزایش تورم در سراسر جهان دامن زده است. (برخی از این محصولات عبارتند از روغن آفتابگردان، روغن نخل، کود و غلات).

به جز افزایش قیمت مواد غذایی، عرضه بسیاری از محصولات غذایی نیز نامشخص است.

اوکراین نیز نتوانسته غلات، کود و روغنی که هر ساله عرضه می کرد را صادر کند، در حالی که جنگ اخیرباعث از بین رفتن مزارع زراعی و جلوگیری از یک فصل معمولی کاشت می شود به نظر می رسد تا چندین سال این روند به دلیل تخریب منابعی چون زمین های زراعی ادامه داشته باشد.

 

جوزف گلوبر، دیوید لابورد و عبدالله مامون، تحلیلگران IFPRI اخیرا در یادداشتی هشدار دادند: «با ادامه جنگ، احتمال اینکه کمبود مواد غذایی، به ویژه غلات و روغن‌های گیاهی، حاد شود، وجود دارد که باعث می‌شود کشورهای بیشتری به محدودیت‌های تجاری روی آورند.»

به گزارش فایننشال تایمز، در روز های پایانی هفته گذشته ، گروه 7 کشور صنعتی هشداری درباره خطر یک بحران گرسنگی در جهان صادر کرد، که در صورت ادامه وضعیت فعلی دنیا را وارد یک بحران جدید کند.

 

کشورهایی که صادرات مواد غذایی را در دوسال اخیر  ممنوع کرده اند

سایر کشورهایی که اخیراً ممنوعیت صادرات مواد غذایی را اجرا کرده اند اندونزی است که صادرات روغن نخل را که یک عنصر کلیدی مورد استفاده در بسیاری از مواد غذایی و همچنین محصولات غیرغذایی است، محدود کرده است.

هند دومین تولیدکننده بزرگ گندم در جهان و آخرین کشور از میان بیش از ده کشوری است که از زمان حمله روسیه به اوکراین در فوریه 2022، ممنوعیت صادرات مواد غذایی را اعلام کرده است.

کشورهای واردکننده در تلاش هستند تا با در ازای ممنوعی صادراتی تعرفه وارداتی خود را کاهش یا حتب به صفربرسانند . مصر که 80 درصد گندم خود را از روسیه و اوکراین وارد می کرد، با کاهش صادرات به هند روی آورده بود که از ماه آتی این منبع نیز به روی این کشور بسته خواهد شد.

بر اساس گزارش موسسه تحقیقات سیاست بین‌المللی غذایی (IFPRI)، محدودیت‌های صادراتی تا اوایل آوریل بر 17 درصد مواد غذایی جهان تأثیر گذاشته است (این شاخص بر اساس میزان کالری مبادله شده اندازه‌گیری می‌شود). با ممنوعیت صادرات گندم هند، این تعداد به میزان قابل توجهی افزایش خواهد یافت.

اندونزی نیز نیاز به اطمینان از در دسترس بودن مواد غذایی در داخل کشور را پس از افزایش تورم جهانی غذا به بالاترین حد خود پس از جنگ عنوان کرد. (اندونزی بیش از نیمی از عرضه روغن نخل جهان را به خود اختصاص می داد)

مالزی  نیز به تازگی به صادرات طیور پایان داده است و ویتنام و اندونزی نیز اخیراً ممنوعیت هایی را برای برنج و روغن پالم وضع کرده اند. اگر کشورهای بیشتری شروع به اعمال ممنوعیت‌های مشابه کنند، قیمت‌های مواد غذایی حتی برای شرکای تجاریشان نیز بالاتر خواهد رفت. برای مثال آسیا قبل از جنگ روسیه و اوکراین یک سوم صادرات گندم جهان را تامین می کرد و هند قرار بود 10 میلیون تن گندم به کشورهایی که متکی به این صادرات هستند تامین کند که از این قضیه صرف نظر کرد. اکنون کارشناسان غذایی می گویند که جهان کمتر از 10 هفته ذخایر گندم دارد و قیمت مواد غذایی بدون واکنش جهانی به افزایش خود ادامه خواهد داد.

ممنوعیت صادرات مواد غذایی در آسیا

همانطور که در جدول بالا که فائو آن را منتشر کرده است، مشخص است : هند از ماه می2022 صادرات گندم و از زوئن 2022 صادرات شکر را ممنوع کرده است و همچنین مالزی نیز از این ماه محصولات طیور خود از جمله مرغ را ممنوع کرده است.

همان طور که قبل تر گفته شده بود، اندونزی بزرگترین تولید کننده روغن پالم جهان نیز از آوریل2022 این محصول حساس و موئثر در سفره غذایی مردم جهان را ممنوع کرده است و همچنین کشور ویتنام سومین صادرکننده برنج جهان نیز اقدام به ممنوع کردن این محصول کرده است.

 همه این ها در کنار هم سبب شده است تا عرضه کم این محصولات به تورم سمت عرضه ناشی از جنگ روسیه و اوکراین دامن بزند.

ارسال نظر