شناسه خبر: 20993

عضو کمیسیون انرژی مجلس شورای اسلامی:

تعرفه‌گذاری پلکانی، راهکاری برای رعایت عدالت در یارانه مصرف انرژی

اقتصادنگار: عضو کمیسیون انرژی مجلس شورای اسلامی گفت:‌ تعرفه گذاری پلکانی پرمصرف‌ها، بهترین راهکار برای عادلانه کردن یارانه‌های پنهان بخش انرژی است.

«علیرضا ورناصری» در گفت و گویی افزود: تعرفه‌گذاری پلکانی برای بخش خانگی و انتهای زنجیره مصرف، مناسب و اثرگذار است.

وی ادامه داد:‌ تعرفه گذاری پلکانی برای مشترکان پرمصرف دربرگیرنده همه راهکارها در بخش مدیریت مصرف و اصلاح یارانه انرژی نمی‌شود، زیرا از ابتدای فرآیند تولید برق در کشور تا زمان توزیع و مصرف، مشکلات بسیار زیادی وجود دارد،‌ اگر به دنبال اصلاح روش و الگوی مصرف برق و واقعی کردن قیمت انرژی هستیم، باید همه این فرآیند چندگانه مورد بررسی قرار بگیرد.

عضو کمیسیون انرژی مجلس، بخشی از مدیریت اصلاح مصرف انرژی را شامل اجرای تعرفه گذاری پلکانی افزایشی و اصلاح تعرفه‌ها عنوان کرد و خاطرنشان ساخت: راهکارهای مختلفی وجود دارند که می‌توان برای بهینه سازی مصرف برق از آنها استفاده کرد تا به این واسطه قیمت‌ها واقعی شوند.

ورناصری با اشاره به استفاده نیروگاه‌های کشور از سوخت‌های ارزان قیمت، گفت: ایران ۳۰۰ روز از سال را از انرژی خورشید بهره‌مند است اما چرا باید نیروگاه‌هابا گاز و نفت اداره شوند، واقعا جای سوال دارد.

وی ادامه داد: اکنون در حدود ۷۰ درصد از مردم جامعه از الگوی مصرف استفاده می‌کنند اما همچنان با افت برق و کمبود سوخت مواجه هستیم این موضوع نشان دهنده وجود دلایل متعددی در بالا رفتن مصرف برق است.

عضو کمیسیون انرژی مجلس شورای اسلامی با اشاره به اختصاص یارانه‌های پنهان انرژی به دهک‌های بالای جامعه گفت: طبق اعلام مرکز آمار ایران جمعیت کشور در حدود ۸۲ میلیون نفر است و میزان افرادی که از یارانه دولتی استفاده می‌کنند در حدود ۷۷ میلیون نفر می‌شوند، یعنی طبق آمار بیش از ۹۵ درصد از مردم کشور از یارانه استفاده می‌کنند.

ورناصری افزود:‌سوال اینجاست آیا همه این افراد نیازمند هستند؟ جواب منفی است اما چون سیستم یارانه‌ای کشور هوشمند نشده است، از سال ۸۷ که نظام یارانه‌ای برقرار شده، ۱۲۷ مرحله یارانه پرداخت شده و تعداد زیادی از افراد غیرنیازمند آن را دریافت کرده‌اند. این مسئله در یارانه پنهان انرژی نیز وجود دارد.

وی گفت: نباید در نظام ‌یارانه‌ای همه خانواده‌ها یکسان درنظر گرفته شوند به طور مثال مشترکانی که از انرژی بیشتری استفاده می‌کنند از یارانه بیشتری نیز بهره مند می‌شوند. در این فرآیند هم باید به اقشار کم درآمد جامعه توجه داشت تا عدالت برقرار شود.

عضوکمیسیون انرژی مجلس با بیان اینکه تعرفه گذاری پلکانی افزایشی، راهکاری است که می‌تواند جلوی تخصیص یارانه‌های پنهانی را بگیرد، افزود: مشترکان پرمصرف بیشترین استفاده را از برق می‌برند، اما کمترین هزینه‌ها را پرداخت می‌کنند و باید جلوی آن گرفته شود.

ورناصری افزود: برای اجرای طرح تعرفه گذاری پلکانی افزایشی باید مناطقی که از نظر جغرافیایی مجبور به استفاده بیشتر از انرژی هستند شناسایی شوند و نرخ برق آنها به طور یکسان با دیگر نقاط کشور محاسبه نشود ولی اصل کار بسیار مهم، اثرگذار و درست است.

عضو کمیسیون انرژی مجلس  با بیان اینکه با پیش بینی کمبود گاز در فصول سرد سال، احتمال افزایش مصرف گاز و ایجاد بحران در ماه‌های آینده وجود دارد، خاطرنشان کرد: شرکت گاز با اصلاح تعرفه‌های پلکانی قیمتی قبل از مواجهه با بحران می‌تواند جلوی افزایش میزان مصرف برای مشترکان پرمصرف را بگیرد.

ورناصری افزود: در صورتی که شرکت گاز راهکاری برای کنترل و مدیریت مصرف گاز در ماه‌های بعد درنظر نگیرد، با رشد بالای مصرف روبرو خواهیم بود. اگر اکنون که فرصت هنوز باقی است تدابیری مانند اصلاحات قیمتی پرمصرف‌ها در این خصوص اندیشیده نشود، مانند سال قبل با مشکل قطعی روبرو خواهیم شد.

منبع: ایرنا

ارسال نظر