شناسه خبر: 25889

غول های انرژی اروپایی به خرید گاز روسیه ادامه می دهند

به نظر می رسد دستورالعمل های اتحادیه اروپا به غول های انرژی این قاره اجازه می دهد تا بدون نقض تحریم ها به خرید گاز روسیه ادامه دهند. شرکت های بزرگ انرژی اروپایی در حال ادامه برنامه‌های خود برای ادامه خرید گاز روسیه هستند، زیرا به نظر می‌رسد دستورالعمل‌های اتحادیه اروپا به آنها اجازه می‌دهد این کار را بدون نقض تحریم‌ها انجام دهند.

به گزارش اقتصادنگار، در حالی که پیام‌های ضد و نقیضی از بروکسل در مورد قانونی بودن انطباق با خواسته‌های مسکو برای پرداخت به روبل گاز ادامه دارد، شرکت Eni SpA ایتالیا اعلام کرد که برای حفظ جریان گاز حساب روبلی باز می‌کند.

این اتفاق واضح‌ترین علامتی است که نشان می‌دهد بزرگ‌ترین واردکنندگان اروپایی گاز روسیه را از تجارت معمول خود حذف نکرده اند .

درخواست مسکو در 31 مارس مبنی بر اینکه پرداخت گاز اکنون باید به روبل انجام شود، بازارها و سیاست گذاران را به آشفتگی کشاند و شرکت ها از آن زمان به دنبال راهی برای حفظ جریان انرژی حیاتی بدون نقض تحریم ها با هدف تضعیف روسیه در جنگش در اوکراین هستند. این اقدام باعث شد لهستان و بلغارستان بلافاصله خواسته‌های مسکو را رد کردند - و گاز آنها را به عنوان تبعیت از تحریم ها قطع کنند.

Share of natural gas imports coming from Russia, 2020 |

 

اروپا تاکنون دو مجموعه دستور العمل در این زمینه صادر کرده است که هر دوی آنها فضایی را برای انزوای روسیه فراهم می کند.  اما هنوز هیچ چیزی به صورت مکتوب از سوی کمیسیون اروپا وجود ندارد که به صراحت شرکت ها را از پرداخت پول گازپروم PJSC به روشی که شرکت روس ها پیشنهاد  داده اند، متوقف کند.

قیمت جهانی گاز روز دوشنبه کاهش یافت زیرا آخرین پیام بروکسل به کشورهای عضو مانع از باز کردن حساب بانکی شرکت‌ها به روبل نشد. سپس در روز سه‌شنبه، اریک مامر، سخنگوی کمیسیون اروپا گفت که افتتاح حساب به روبل فراتر از توصیه‌ها است و نقض تحریم‌ها است. با این خبر قیمت گاز افزایش یافت.

مامر، سخنگوی اتحادیه اروپا گفت: هر چیزی که فراتر از افتتاح حساب به ارز قرارداد با گازپرومبانک و پرداخت به آن حساب و سپس صدور بیانیه مبنی بر اینکه با این حساب پرداخت را نهایی کرده اید، مغایر با تحریم ها است.

 

این موضوع اتحادیه اروپا را به دو دسته تقسیم کرده است و لهستان از بی میلی اتحادیه اروپا برای تعیین خطوط قرمز واضح خشمگین است. در گروه مقابل، برخی کشور ها تا جایی پیش رفتند، که اعلام کردند ا در مورد تحریم ها، روسیه را منطقه خاکستری(خنثی) میدانیم. و اجرای تحریم ها به ، به کشورهای عضو اتحادیه بستگی دارد.

 

ارسال نظر