کدخبر: ۱۲۵۲۹

در اینفوگراف مشاهده کنید:

گفته می‌شود فاز دوم شیوع ویروس کرونا در کشور در راه است. نمکی، وزیر بهداشت نیز اخیرا در جمع خبرنگاران هشدار داد که «کرونا چموش‌تر شده، مراقب باشید». در ابتدای شیوع ویروس کرونا در چین، تصور می‌شد که این ویروس نوعی سینه‌پهلوی ویروسی است. اما با گسترش این بیماری در جهان، پزشکان و متخصصان متوجه علائم و سندروم‌های دیگر ناشی از این ویروس در انسان شدند. علائمی چون نشانه‌های سرماخوردگی و برونشیت تا بیماری‌های کشنده‌ مانند سندرم دیسترس تنفسی حاد که در طی آن ریه‌ها در اثر تجمع مایع کارایی خود را از دست می‌دهند، یا مختل شدن چندین عضو و حتی مرگ. بیماری ناشی از این ویروس در اثر عفونت ویروسی حاصل از آن و پاسخ بدن به این عفونت است. در اینفوگراف چندی از علائم این ویروس را که احتمالا از وجود آنها خبر ندارید مشاهده می‌کنید.

خون – تب و عفونت ممکن است باعث مختل شدن رگ‌های خونی شوند. در همین‌ راستا، لخته‌های خونی ایجاد شده در رگ‌ها باعث اختلال در سیستم خون‌رسانی به بافت‌ها و اعضای بدن می‌شوند. برخی از این لخته‌ها که در شریان‌های اصلی ریه بوجود می‌آیند می‌توانند منجر به مرگ بیمار شوند که خود را به صورت آمبولی نشان می‌دهند.

مغز – اختلال در شریان‌ها و مویرگ‌ها می‌تواند باعث خونریزی در مغز نیز بشود. سردرد، کرختی، سرگیجه، بیهوشی، اختلالات حرکتی، روان‌آشفتگی و توهم می‌توانند از علائم بیماری کرونا باشند.

چشم‌ها – قرمزی یا پف‌کردگی چشم‌ها می‌تواند نشانه‌ی عفونت ناشی از ویروس کرونا در بدن و در درون بافت‌های چشم باشد.

لوله‌ی گوارش – عفونت در سلول‌های دیواره‌ی لوله‌ی گوارشی که در اثر ویروس کرونا به وجود می‌آید با علائمی چون اسهال، حالت تهوع و استفراغ و درد‌های شکمی همراه است.  

دست‌ها – حس لرزش و گرگرفتن در دست‌ها می‌تواند نشانه‌ی سندرم نادر گیلن باره باشد که باعث نارسایی عصبی-عضلانی حاد می‌شود. نشانه‌های دیگر این سندرم شامل اختلال در حرکت دادن دست‌ها به سمت مشخص، ضعف عضلانی و فلجی موقت است.

قلب – ویروس کرونا می‌تواند باعث اختلال در کار قلب شود که خود را به صورت علائمی چون ضربان نامنظم و تپش قلب نشان می‌دهد. در کسانی که مشکلات بسته بودن عروق در قلب را دارند این ویروس می‌تواند منجر به ایجاد لخته در خون و اختلالات خونرسانی به اعضای دیگر شود.

اندام – اختلال در خونرسانی به اعضا باعث بوجود آمدن اختلالاتی در دست‌ها و پاها در اثر کمبود اکسیژن در بافت‌ها (ایسکمی) می‌شود که ممکن است منجر به قطع عضو شود.

شش‌ها – ویروس کرونا سلول‌های مخاطی و دیواره‌ی نای رو هدف قرار می‌گیرد که باعث اختلال در اکسیژن رسانی به خون شوند. عفونت در ریه باعث سینه‌پهلو می‌شود که خود را به صورت دردهای قفسه‌سینه و نفس‌تنگی نشان می‌دهد. در حالت‌های شدیدتر سندرم دیسترس تنفسی حاد باعث عدم اکسیژن رسانی به اعضای مختلف می‌شود.

بینی و زبان: علاوه بر آبریزش بینی که می‌تواند از علائم ابتلا به کووید-۱۹ باشد، عدم برخورداری از حس بویایی و چشایی نیز می‌تواند از علائم درگیری بدن با ویروس کرونا باشد.

پوست – جوش‌ها و دون‌دون‌های قرمز بر روی پا یا شکم می‌توانند از علائم پاسخ سیستم ایمنی بدن به ویروس یا صدمه‌‌دیدن مویرگ‌های خونی در اثر آن باشند.

انگشتان – جوش‌های بنفش مانند آبله مرغان، سرخک یا سرماسوزک ممکن است بر روی پا ظاهر شوند. این علائم مخصوصا در کودکان یا نوجوانان بیشتر دیده شده است.

برگرفته از مطلبی از وب‌سایت Bloomberg

ارسال نظر