کدخبر: ۱۲۷۷۹

در اینفوگراف مشاهده کنید:

زنده‌یاد محمدعلی کشاورز با سال‌ها نقش‌آفرینی در سینما و تلوزیون، خاطرات بسیاری را بر ذهن ایرانیان از خود بر جای گذاشت. او اولین بار با بازی در فیلم شب‌قوزی از تئاتر وارد سینما شد و پس از آن یکی از نقش‌های ماندگار خود را در سریال پرطرفدار دایی جان ناپلئون با بازی در نقش دایی جان سرهنگ، برادر کوچکتر دایی جان ناپلئون، بازی کرد. او در این سریال نقش افسر بازنشسته‌ای را بازی می‌کرد که خود را سرهنگ می‌خواند اما به قول برادرش، تمام عمر خود را پشت میز نشسته بود و چیزی از جنگ نمی‌دانست.

از دیگر نقش‌های ماندگار محمدعلی کشاورز می‌توان نقش شعبون استخونی سریال هزاردستان را نام برد که به گفته‌ی بسیاری نزدیک به شخصیت شعبان جعفری در کودتای ۲۸ مرداد بود. او در نقش شعبون استخونی، بی‌خانمانی است که کارش جمع‌آوری استخوان بوده اما با نزدیک شدن به کمیته‌ی مجازات، عامل بسیاری قتل‌ها و درگیری‌ها به دستور کمیته می‌شود.

در فیلم مادر، ساخته‌ی درخشان علی حاتمی، محمدعلی کشاورز نقش محمد ابراهیم، فرزند ارشد و بددهن خانواده را بازی می‌کند. 

پدرسالار، یکی از محبوب‌ترین سریال‌ها در دهه‌ی هفتاد بود که محمدعلی کشاورز در آن نقش پدر سختگیر اما خانواده دوست یک خانواده‌ی سنتی جنوب شهری را بازی می‌کرد. سخت‌گیری‌های او در مورد فرزندانش مورد مخالفت همسران آنها واقع می‌شد و در واقع چالش‌هایی را در خانواده رقم می‌زد که مایه‌ی بسیاری از قسمت‌های این سریال بود.

امروز، ساعت ۹ صبح ۲۶ اسفندماه، مراسم تشییع پیکر این هنرمند در قطعه‌ی هنرمندان بهشت زهرا برگزار شد.

ارسال نظر