کدخبر: ۲۱۴۴

نتایج مشارکت در رای‌گیری میان‌دوره‌ی انتخابات مجلس و سنای امریکا نشان داد که در این دوره به نسبت دوره‌های قبلی، تعداد زیادی از مردم امریکا در رای‌گیری شرکت کرده‌اند. این درصد مشارکت در یک قرن اخیر در این کشور و پس از انتخابات میان دوره‌ی ۱۹۱۴ بی‌سابقه بوده است. 

نتیجه‌ی مشارکت زیاد در انتخابات میان‌دوره‌ی امریکا را می‌توان به نوعی سیاسی‌تر شدن فضای حاکم بر جامعه‌ی امریکا دانست. همواره گفته می‌شد مردم امریکا چندان درگیر مسائل سیاسی کشورشان نیستند و ترجیح می‌دهند درگیر بازی‌های جناحی و تصمیم‌گیری‌های کلان نشوند. این انتخابات نشان داد که این فضا تغییر کرده است. شاید دلیل اصلی این تغییر سرکار آمدن دونالد ترامپ باشد. ترامپ با تغییرات شدیدی که در امور سیاست‌گذاری امریکا انجام داده به نوعی موافقان و مخالفان دوآتشه‌ای برای خود تولید کرده است. در این میان نتایج انتخابات میان دوره نشان داد که ترامپ و هم حزبی‌هایش در میان مردم امریکا موافقان بیشتری دارند. 

یکی دیگر از مواردی که باعث شد انتخابات اخیر امریکا خبرساز شود، مشارکت بیش از ۶۰ درصد ایالات کلرادو، مینسوتا، مونتانا، اورگان و ویسکونسین بود. این امر باعث شد درصد مشارکت این دوره به آمار بی‌سابقه‌ی ۵۰.۴ درصد در سال ۱۹۱۴ نزدیک شود، هرچند باید گفت در سال ۱۹۱۴ زنان حق رای دادن در انتخابات را نداشتند!

منبع: http://www.electproject.org/

 

ارسال نظر