کدخبر: ۲۸۰۵

در اینفوگراف مشاهده می‌کنید:

هنگامی که قیمت طلا کاهش می‌یابد، معادنی که مخارج استخراج طلا برای آنها زیاد تمام می‌شود بسته می‌شوند زیرا دیگر استخراج طلا برایشان صرفه‌ی اقتصادی ندارد. بیت‌کوین نیز اگرچه یک پدیده‌ی دیجیتالی است اما از همین روند تبعیت می‌کند. 

استخراج بیت‌کوین برای کسانی که به دنبال آن هستند، سیستم کامپیوتری بسیار قوی مطالبه می‌کند. سیستم‌های قوی نیز بسیار پرمصرف هستند. با افزایش رقابت میان معدنکاران برای حل مسائل ریاضی که منجر به استخراج بیت‌کوین می‌شود، این کار سختتر می‌شود زیرا معدنکاری که دسترسی به سیستم قوی‌تری داشته باشد و برق بیشتری مصرف کند می‌تواند امیدوار باشد که در این رقابت برنده خواهد بود.

استخراج بیت‌کوین

اوج مصرف برق معدنکاران بیت‌کوین در سال ۲۰۱۸ به مقدار حداقل ۴۵ تراوات - ساعت در سال رسید که برابر با میانگین برق مصرفی کشور هنگ‌کنگ در یک سال است!

در واقع چنین است که مسائل ریاضی‌ای که برای استخراج یک بیت‌کوین باید حل شوند، با افزایش تعداد کامپیوترهایی که وارد سیستم استخراج می‌شوند سختتر می‌شوند. این مکانیزم برای حفظ تعادل میان عرضه و تقاضا و قیمت این ارز دیجیتال تعبیه شده است.

در سال ۲۰۱۷ بیت‌کوین با افزایش شدید قیمت همراه بود که قیمت آنرا از ۱۰۰۰ دلار به ۲۰۰۰۰ دلار رساند اما این حباب بلاخره ترکید و بیت‌کوین ۸۰ درصد ارزش خود را از دست داد و در حال حاضر قیمت آن حدود ۳۴۰۰ دلار است. با افزایش هزینه‌ها و سختتر شدن استخراج بیت‌کوین، انتظار می‌رفت معدنکاران زیادی از این بازار خارج شوند اما در واقعیت این اتفاق نیفتاد و تعداد کمی از آنان کنار کشیدند.

در حال حاضر مصرف انرژی بیت‌کوین ۱۶ برابر نسبت به دو سال قبل است و تنها ۳۰ درصد با بالاترین رکورد خود فاصله دارد. این امر البته باعث شده که در برخی نواحی به دلیل هزینه‌‌ی بالاتر برق، استخراج بیت‌کوین به صرفه نباشد. برای مثال در کالیفرنیا قیمت بیت‌کوین باید ۶۲۰۰ دلار باشد تا استخراج آن برای یک معدنکار بومی به صرفه تمام شود. این در حالی است که مثلا در واشنگتن به دلیل تولید غنی برق توسط نیروگاه‌های برق‌آبی این ایالت، قیمت هر بیت کوین حدود ۴۵ درصد بیشتر از مقدار برق مصرفی برای استخراج آن هزینه‌بر است.

هزینه بیت‌کوین

نوسان قیمت بازار بیت‌کوین به گونه‌ای است که پیش‌بینی قیمت آن در آینده را غیر ممکن می‌سازد. در حال حاضر می‌توان گفت معدنکاران از بحران گذر کرده‌اند ولی اگر در آینده اتفاقی پیش ‌بیاید که باعث کاهش دوباره قیمت بیت‌کوین به اندازه‌ی مثلا ۵۰ درصد شود، تنها در حالتی که مسائل ریاضی ساده‌تر شوند معدنکاران به کار خود ادامه خواهند داد.

منبع:‌ اکونومیست

ارسال نظر