کدخبر: ۳۵۳۰

در اینفوگراف مشاهده می‌کنید:

در اینفوگراف ۱۰ تکنولوژی برتر به انتخاب مجمع جهانی اقتصاد که در سال ۲۰۱۹ رونمایی می‌شود را مشاهده می‌کنید. 

۱- پلاستیک‌های طبیعی: پیش از این، ضعف عمده‌ی پلاستیک‌های طبیعی که از مواد قابل برگشت به چرخه‌ی طبعیت ساخته شده بودند آن بود که مقاومت پلاستیک مصنوعی را نداشتند. با بهبود تکنولوژی و استفاده از موادی مانند سلولوز و لیگنین از پسماند گیاهان، پلاستیک‌های طبیعی با مقاومت بالاتر ساخته شده‌اند.

۲- ربات‌های اجتماعی: ربات‌ها در حال حاضر قابلیت تشخیص صدا، چهره و احساسات را با استفاده از دنبال کردن الگوهای رفتاری و تماس چشمی پیدا کرده‌اند. محققان در حال آماده‌سازی این ربات‌ها برای کمک به افراد سالمند، تدریس به کودکان و انجام فعالیت‌های مختلف روزانه هستند.

۳- لنزهای کوچک برای دستگاه‌های مینیاتوری: لنزهای بسیار کوچک که سبکتر و کوچکتر از لنزهای قبلی هستند و به متالنز معروفند امکان بهبود ساخت سنسورها و تجهیزات پزشکی تصویری را می‌دهند.

۴- استفاده از نارسایی پروتئینی به عنوان دارو: نارسایی‌های پروتئینی که باعث بیماری‌هایی چون سرطان در انسان می‌شوند حالا با پیشرفت‌های پزشکی قابل استفاده برای درمان بیماری‌ها می‌شوند.

۵- کودهای هوشمند که باعث کاهش آلودگی محیطی می‌شوند: پیشرفت‌های جدید در کودها بر خروج مواد مغزی لازم در خاک با تمرکز بر قابلیت خروج آرام این مواد تمرکز داشت. اما همچنان آلاینده‌هایی چون آمونیاک، اوره و پتاس وجود داشتند که به محیط زیست آسیب وارد می‌کردند. کودهای جدید از منابع دیگری از نیتروژن و میکرواورگانیسم‌ها استفاده می‌کنند که آسیب کمتری به طبیعت می‌زنند.

۶- حضور مخابراتی: تصور کنید که در حال انجام یک کنفرانس ویدیویی هستید در حالی که نه تنها احساس می‌کنید با بقیه در یک اتاق حضور دارید بلکه می‌توانید لمس دیگران را نیز حس کنید! ترکیبی از «واقعیت افزوده یا AR»، «واقعیت مجازی یا VR»، اینترنت ۵ جی و سنسورهای پیشرفته باعث تجربه‌ی حس حضور فیزیکی به افراد در یک کنفرانس ویدیویی کاری را می‌دهند، به طور مثال آنها می‌توانند با یکدیگر دست بدهند. از دیگر افق‌های این تکنولوژی معاینه‌ی بیماران توسط پزشکان بدون حضور آنان در مطب پزشک است.

۷- بسته‌بندی و شناسایی پیشرفته‌ی خوراکی: در حدود ۶۰۰ میلیون از مردم جهان سالانه خوراکی‌های آلوده مصرف می‌کنند بدون آنکه از آن آگاه باشند. این آلودگی که قبلا ردیابی آن روزها و حتی هفته‌ها زمان می‌برد حالا می‌تواند با استفاده از تکنولوژی بلاک‌چین در چند دقیقه ردیابی شود. به این شکل که در هر مرحله از تولید، خوراکی‌ها نظارت شده و یک زنجیره‌ی نظارتی تشکیل می‌شود. همچنین سنسورهای موجود در بسته‌بندی می‌توانند شناسایی کنند که چه زمان خوراکی در معرض خرابی قرار گرفته است و بسیاری از اسراف‌ها در اثر آنکه مواد خوراکی به تاریخ انقضا رسیده‌اند ولی هنوز خراب نشده‌اند کاهش پیدا می‌کنند.

۸- رآکتورهای ایمن‌تر: اگرچه نیروگاه اتمی کربن دی‌اکسیدی تولید نمی‌کند اما ریسک داغ شدن بیش از حد آن در نتیجه‌ی ترکیب با آب و تولید هیدروژن و در نهایت انفجار آن وجود دارد. ظهور سوخت‌های جدید احتمال داغ شدن و در نتیجه تولید هیدروژن را کاهش می‌دهند که نسل جدید رآکتورهای ایمن را تشکیل می‌دهند.

۹- ذخیره‌سازی داده‌های دی ان ای: دیسک‌های سخت که در حال حاضر منبع ذخیره‌سازی اطلاعات هستند جای خود را به نسل جدیدی از ذخیره‌ساز‌ها بر پایه‌ی دی ان ای می‌دهند. این یافته‌ی مهم باعث می‌شود بتوان حجم‌ داده‌های کل یک سال جهان را بر روی یک دی ان ای با ابعاد یک متر مربع ذخیره‌سازی کرد.

۱۰- ذخیره‌سازی انرژی‌های تجدیدپذیر در ابعاد بزرگ: ذخیره‌ی انرژی‌های تجدیدپذیر مانند انرژی خورشیدی و بادی این محدودیت را داشتند که به دلیل در دسترس نبودن همیشگی، مصرف آنها با کاستی‌هایی همراه باشد. نسل جدید باتری‌های لیتیوم-یونی اما این امکان را می‌دهند که بیش از ۸ ساعت انرژی تجدیدپذیر در آنها ذخیره بماند تا تقاضا در بازه‌های زمانی پرمصرف پاسخ داده شود.

ارسال نظر