شناسه خبر: 20513

مردم در سرمایه گذاری به چه نکاتی توجه کنند؟

آینده پر رمز و راز ارز های دیجیتال

اقتصادنگار-از زمان ظهور رمز ارز ها تا فراگیر شدن آن زمان زیادی نگذشته اما با شناخت و فراگیر شدن آن از سال 2008تا به امروز نوسان های زیادی به خود دیده اند و در مجموع حرکت آنها صعودی بوده ، در این بین میتوان به فراز فرود های قیمتی چون نزول تاریخی سال2018 و صعود بی سابقه 65 هزار دلاری پیشکسوت رمز ارز ها بیت کوین در هفته های اخیر اشاره کرد.

روند نزولی که بیت کوین در این اواخر تجربه کرده و به 57 هزار دلار در (2آذر) رسیده بحث ها  و گمانه زنی هایی در مورد آینده طلایی یا پر تلاطم رمز ارز ها را بر سر زبان ها آورده است.

پیش بینی کوتاه و بلندمدت از بازر ارمز ارز ها

 در این میان برخی، دلیل  نزول روزهای اخیر را اصلاح بازار نسبت به روند صعودی چند مدت اخیر میدانند، و برخی دیگر سیاست های جدیدی که فدرال رزرو  در پیش گرفته را علت این نزول قیمتی عنوان میکنند؛ یعنی کاهش اثر سیاست های انبساطی و تغییر روند تدریجی این سیاست ها به سوی سیاست های انقباضی ؛که بسیاری از تنظیمگران پولی در سایر کشور ها از آن اثر میپذیرند.

اما این اختلاف نظر ها میتواند به دو بخش کوتاه مدت و بلند مدت تقسیم شود؛ گروه اول که بیشتر تحلیلگران بازار ارز های دیجیتال هستد در کوتاه مدت و میان مدت امیدواری ویژه ای به این بازار دارند. این گروه، بیت کوین را رهبر قیمتی بازار رمز ارز ها میدانند که با صعود و نزول قیمتی خود، بازار را با خود همراه میکند. اما گروه دوم که بازار رمز ارز هارا مانند سایر بازار ها اثر پذیر از برخی سیاست های پولی  در سراسر دنیا میدانند؛ معتقد هستند که با شروع تدریجی تغییر سیاست های انبساطی که با کرونا آغاز شده بود به سوی تنظیم سیاست های انقباضی برای کنترل تورم وبیکاری؛ روند این بازار ها نیز تغییر خواهد کرد.

در بحث تحلیل بلند مدت این بازار ها از بعد اقتصاد کلان نیز میتوان به نظرات یکی از کارشناسان و پژوهشگران این حوزه یعنی علی سعدوندی اشاره کرد که در یک گفتگوی تحلیلی عنوان داشت: یکی از عوامل رشد رمز ارزی مانند بیت کوین، سیاست انبساطی یا تسهیل مقداری بود که بعد از شیوع کرونا توسط مقامات پولی فدرال رزرو اعمال شد.

کاهش حجم تزریق پول به بازار ؛واکنش منفی رمز ارز ها

علی سعدوندی در ادامه مطرح کرد و گفت: اما در این بین باید به این نکته نیز اشاره داشت که در ماه گذشته، فدرال رزرو ایالات متحده با سیاست تیپرینگ یا به عبارت دیگر کاهش تدریجی حجم سیاست های انبساطی به دنبال حرکت به سمت سیاست های انقباضی برای کنترل بیکاری و تورم میرود. برای مثال در ماه گذشته مقدار پولی که فِدرال رزرو به اقتصاد تزریق کرد 25 میلیارد دلار کمتر از ماه های گذشته در دوران پاندمی بود؛ و این اقدام پیش بینی هایی را به میان آورده ، مبنی بر ادامه روند کاهش حجم پول تزریقی؛ بازارهای مالی به خصوص رمز ارز ها نیز طی یک تا دو سال آینده نسبت به این اقدام واکنش های منفی و نزولی نشان می دهند.

علی سعدوندی معتقد است به معنی عدم صعود بیت کوین در کوتاه مدت نیست، چه بسا در این یک سال تا دو سال روند تیپرینگ، بیت کوین به سقف های تاریخی نیز دست یابد؛ اما هرگاه که بازار به این نتیجه دست یابد که فدرال رزرو به سوی سیاست های انقباضی خواهد رفت، به احتمال فراوان بازار رمز ارز ها بسیاری از ارزش فعلی خود را از دست خواهد داد .

تحلیل تکنیکال در بازه کوتاه مدت تخمین صحیح می دهد

محمد حسن دشت بزرگی، کارشناس و پژوهشگر این حوزه در مصاحبه ای مربوط به پیش بینی های نسبت  آینده بازار رمز ارز ها به خبرنگار اقتصاد نگار گفت: مهمترین اصل در بحث تحلیل بازار های مالی تقسیم بندی تحلیل ها به بازه های مختلف کوتاه مدت، بلند مدت و میان مدت است که به عقیده من باید همه این پیش بینی ها در قالب متناسب خود قرار گیرند. برای مثال شاید همه این امیدواری هایی که کارشناسان تحلیلگر تکنیکال نسبت به بازار رمز ارز ها دارند در بازه کوتا مدت صحیح باشد؛ اما در بازه های میان مدت و بلند مدت عواملی وجود دارد که مطمعنا میتواند تخمین های کوتاه مدت تکنیکال مرتبط به این بازار را تضعیف، تقویت و یا منحرف کند.

چه زمانی رمز ارز ها منفی می شوند ؟

محمد حسن دشت بزرگی در ادامه گفت: برخی از این عواملی که میتواند در روند میان مدت و یا حتی بلند مدت بازار رمز ارز ها اثر بگذارند؛ روند سیاست گذاری فدرال رزرو آمریکا درمورد فروش اوراق، نرخ بهره و نوع سیاست های پولی که اتخاذ میکند باشد؛ یعنی با تزریق پول توسط سیاستگذاران پولی بخشی از مقدار تزریق شده وارد بازار های مختلف می شود و بازار رمز ارز ها را نیز از این سیاست منتفع میکند و برعکس این قضیه زمانی اتفاق می افتد که تنظیمگران پولی سیاست انقباضی را در پیش گیرند و با افزایش نرخ های بهره و فروش اوراق؛ به هدف کنترل تورم و نرخ بیکاری، پول هارا از سطح جامعه جمع کنند و این کار نیز بالطبع میتواند اثر منفی خود را در بازار های مختلف که بازار رمز ارزها نیز شامل آن میشود داشته باشد.

رمز ارز ها هنوز خود را به عنوان دارایی ثابت نکرده اند

محمد حسن دشت بزرگی در مورد میزان اثر پذیری بازار رمز ارز ها از سیاست های مقامات پولی گفت: اما نکته ای که به عقیده ی من اثر پذیری بازار رمز ارز ها به میزان سایر بازار ها در محاق قرار میدهد؛ رسالت رمز ارز ها است که هنوز خود را به عنوان یک دارایی و وسیله پرداخت ثابت نکرده و یا به بیان دیگر منبع کسب ارزش خود را به مانند سایر دارایی ها و بازار ها مشخص نکرده است. در ادامه همواره مشاهده کرده ایم که در زمان هایی که بازار رمز ارز ها روندی مشابه بازار مسکن و یا سهام در پیش میگیرد موج مقایسه ای بین این بازار ها از سوی برخی تحلیلگران آغاز میشود؛ اما با تغییر روند، در زمان هایی که رمز ارز ها روندی متفاوت نسبت به سایر بازار ها در پیش بگیرند این مقایسه ها دیگر ارزش خود را از دست داده و بی اساس خوانده میشوند.

اخیرا جنت یلن؛ وزیر خزانه داری ایالات متحده مطرح کرده بود که به دنبال اخذ مالیات از بازار رمز ارز ها است. و پیش بینی هایی که در مذاکره با کنگره مطرح کرد اخذ 28 میلیارد دلاری از بازار رمز ارز ها را برای دولت ایالات متحده محاسبه کرده است؛ اما این موضوع موجب نگرانی فعالین این بازار برای آینده رمز ارز ها شده است.

مالیات بر ارز های دیجیتال ؛ خوب یا بد

دشت بزرگی در ادامه درمورد گمانه زنی هایی که درمورد بحث مالیات بر معاملات رمز ارز ها به میان آمد گفت: بحث انجام معاملات با رمز ارز ها  تا کنون دو نکته مثبت را در این بازار به همراه داشته است؛ یکی از این نکات بحث سرعت انتقال و بحث دیگر کاهش هزینه های معاملات است .هردوی این نکات میتواند منجر به تقویت بازار رمز ارز ها به دلیل افزایش معاملات شود؛ البته تازمانی که تنظیمگری ها و قانون گذارای دولت ها به ایجاد مالیات بر این معاملات ختم نشود؛ چرا که اینکار منجر به کاهش انگیزه انجام معاملات از طریق پلتفرم بلاک چین و ارز های دیجیتال میشود ، که در نهایت با موج تقاضا برای خروج از این بازار همراه خواهیم بود.

دشت بزرگی در پایان، با توجه به اعمال سیاست های انبساطی صورت گرفته از سوی تنظیم گران پولی که افزایش 2 تا4 درصدی تورم را در برخی اقتصاد های بزرگ در پیش داشته گفت: با توجه به وضعیتی که در اقتصاد برخی کشورهای بزرگ که به دلیل خواست دولت ها برای تحریک اقتصاد رخ داده است میتوان گفت؛ از این به بعد مردم بیشتر علاقه مند باشند سرمایه خود را وارد بازاری کنند که میزان نرخ بازپرداخت آن نسبت به تورم کنونی کمترین ریسک را داشته باشد؛ و این یعنی اوراق و نرخ اطمینانی که فدرال رزرو برای بازپرداخت آن اعلام میکند میتواند مهمترین رقیب رمز ارز ها در بازه زمانی میان مدت و بلند مدت باشد.

مردم بیشتر علاقه مند باشند سرمایه خود را وارد بازاری کنند که میزان نرخ بازپرداخت آن نسبت به تورم کنونی کمترین ریسک را داشته باشد

ارسال نظر