شناسه خبر: 20680

نظرات کارشناس بازار سرمایه درمورد اثرات افزایش نرخ دلار و ارائه بودجه در هفته آتی بر بورس

رشد8هزار واحدی شاخص بورس

اقتصاد نگار- روز گذشته پس از رسیدن قیمت دلار به 30 هزارتومان و خبر تعویق مذاکرات، انتظارات مختلفی از بازار امروز به میان آمد، تا اینکه با اعلام رئیس مجلس مبنی بر ارسال لایحه بودجه توسط دولت تا حداکثر یکشنبه هفته آتی، بیشتر نگاه ها در بازار سرمایه به نظرات کارشناسی درمورد پیش بینی جزئیات لایحه بودجه 1401 معطوف شد.

در پایان معاملات امروز، شاخص کل بورس پس از رشد 8هزار و ۴۸۶واحدی شاخص کل آن به حجم 1 میلیون و ۳۴۳هزار واحدی رسید و همچنین شاخص کل هم وزن نیز با 430 واحد افزایش، رشد0.12 درصدی را تجربه کرد.

همچنین نمادهای شبندر، شستا، بوعلی، فولاد، برکت، ثبهساز و شپنا در گروه پرتراکنش‌های بورس و نمادهای وکبهمن، توسن، فجهان، گدنا، مدیریت، کرمان ، سپیدار" در گروه پرتراکنش‌های فرابورس قرار گرفتند. در ادامه  نیز میزان ۱۵۵میلیارد تومان نقدینگی توسط حقیقی ها از از بازار خارج شد.

در مورد اعلام خبر ارائه لایحه بودجه 1401 تا یکشنبه هفته آینده به مجلس؛ پیمان حدادی، کارشناس بازار سرمایه به خبرنگار اقتصاد نگار درمورد ابعاد مهم لایحه بودجه برای بازار سرمایه گفت:  لایحه بودجه پس از انتشار عمومی دو اثر بلند مدت و کوتاه مدت در بازار سرمایه خواهد داشت. همچنین از برخی نکات مهم این لایحه برای بازار سرمایه میتوان به میزان عرضه اوراق توسط دولت و موضوع مهم واگذاری اموال دولتی و این که چه میزان از این واگذاری از طریق فروش سهام شرکت های دولتی رخ خواهد داد اشاره کرد. البته  به این نکته که در سال 1400 نیز به میزان مشخص شده در بودجه امسال از سهام های شرکت های دولتی عرضه نشد هم باید توجه داشت.

پیمان حدادی در ادامه درموردعوامل مهم و اثرگذار لایحه بودجه بر بازار سرمایه گفت: مواردی چون میزان افزایش قیمت حامل های انرژی ومحصولات پتروشیمی و کشاورزی به همراه اطلاح یا حذف ارز ترجیحی4200تومانی،میزان پیش بینی از فروش نفت و درصد احقاق آن در سال جاری و مسائل دیگری چون عوارض  تجاری و حقوق مالکانه معدنی ها از جمله مواردی هستند که  صحبت هایی از احتمال اعمال تغیراتشان در بودجه به میان آمده است و  به همین دلیل آثار این تغیرات بر بازار سرمایه را باید همواره در نظر داشت.

پیمان حدادی در ادامه با اشاره به افزایش قیمت دلار  تا بیش از30 هزارتومان و آثارش بر بازار سرمایه گفت: رشد قیمت دلار  به صورت آنی نمیتواند بر بازار سرمایه اثر بگذارد؛ همچنین برای بررسی اثر این افزایش نرخ دلار بر سهام شرکت هایی که درآمد دلاری دارند، باید به چند نکته مانند پایداری افزایش نرخ دلار و کوتاه مدت بودن این رشد سهام شرکت ها هم توجه داشت.

پیمان حدادی در ادامه با بررسی عوامل افزایش نرخ دلار  و نوع آثار این عوامل بر بازار سرمایه گفت: رشد نرخ دلار میتواند تحت دوعامل موئلفه های اقتصادی و ریسک سیاسی موجود درجامعه رخ دهد. اگر این رشد با اثر پذیری از موئلفه اول باشد؛ ممکن است بر رشد قیمت سهم برخی شرکت ها اثر بگذارد، اما اگر این افزایش نرخ دلار به خاطر عامل دوم، یعنی ریسک سیاسی باشد، میتوان انتظار نزولی بودن  بازار برخلاف روند دلار  در کوتاه مدت را در نظر داشت. اما در مجموع افزایش نرخ دلار به علت افزایش درآمد برخی شرکت های بورسی (باتوجه به این  موضوع که بهای تمام شده برخی کالا ها از موجودی انبار سابق با قیمت های گذشته حساب میشوند)و کاهش حقیقی قیمت سهام  این بنگاه ها  رخ خوهد داد، در کوتاه مدت میتوان رشد سهام این شرکت هارا پیش بینی کرد.

 

ارسال نظر