شناسه خبر: 20681

معرفی و بررسی اهداف توکن پیشتاز نسل سوم رمز ارز ها

اقتصاد نگار: کاردانو یک پروژه بلاک چین است که توسط چارلز هاسکینسون، یکی از بنیانگذاران اتریوم، برای "ارائه اکوسیستم متعادل تر و پایدارتر" ارزهای رمزپایه تاسیس شده است. طبق اطلاعات منتشر شده در وب سایتش تنها توکنی است که ایجاد آن دلیل علمی و رویکرد پژوهش محور دارد. از نظر عملی، این بدان معناست که بلاک چین منبع باز آن تحت یک فرآیند بررسی دقیق توسط دانشمندان و برنامه نویسان در دانشگاهی قرار می گیرد.

بنیاد غیرانتفاعی که کاردانو را اداره می‌کند همچنین با تعدادی از موسسات دانشگاهی برای تحقیق و بررسی تمام جنبه‌های بلاک چین همکاری میکند. به عنوان مثال، محققان دانشگاه لنکستر در بررسی یک مدل " مرجع" برای یافتن راهی پایدار برای تامین مالی توسعه آینده برای بلاک چین کاردانو هستند.

قیمت زنده کاردانو امروز 1.40 دلار آمریکا با حجم معاملات 24 ساعته آن بیش از 3میلیارد دلار و203میلیون دلار است. کاردانو در 24 ساعت گذشته 7.95 درصد رشد داشته است. این رمز ارز در سایت  CoinMarketCap به عنوان ششمین رمز ارز پر تراکنش شناخنته میشود؛  و ارزش بازار واقعی آن نیز بیش از46 میلیارد دلار است. این رمز ارز هم اکنون بیش از 33 میلیون توکن در گردش دارد.

پس از راه اندازی سیستم بلاک چین این رمز ارز در سپتامبر 2017، توکن ADA Cardano عمدتا تا امروز همواره روند صعودی در قیمت و حجم معاملات در بازار در پیش گرفته است. این رمز ارز در یک سال گذشته بیش از820% افزایش قیمت داشته و به عنوان یکی از پیشتازین رشد قیمتی در بین توکن های نسل سوم شناخته میشود.

کاردانو چه تفاوتی با بیت کوین و اتریوم دارد؟

کاردانو خود را اولین ارز دیجیتال نسل سوم می نامد و هدفش مقابله با مشکلات مقیاسی و زیرساختی است که برای اولین بار در بیت کوین ایجاد شد، یک ارز دیجیتال نسل اول که ایده توکن های دیجیتال را معرفی کرد و اتریوم، یک ارز دیجیتال نسل دوم که موارد استفاده رمز ارز ها را گسترش داد. توکن های نسل سوم اما به قراردادهای هوشمند به طور خاص تر و جزئی تر توجه میکنند، هدف کاردانو حل مشکلات مربوط به مقیاس‌پذیری، قابلیت همکاری و پایداری در پلتفرم‌های ارز دیجیتال است.

اولین مشکلی که توکن های نسل سوم مانند کاردانو به دنبال حل آن هستند به کندی شبکه ها و کارمزدهای بالا به دلیل افزایش حجم تراکنش ها اشاره دارد. الگوریتم کاردانو Ouroborosنام داردکه به عنوان راه حلی ممکن برای مشکلات مقیاس پذیری آن مطرح شده است.

Ouroboros از رویکرد اثبات سهم (PoS) برای صرفه جویی در هزینه های انرژی و امکان پردازش سریع تر تراکنش ها استفاده می کند. به جای داشتن یک کپی از بلاک چین های مجزا در هر بلوک(همانطور که در بیت کوین معمول است)، بلاک چین کاردانو تعداد بلوک ها را در یک شبکه با انتصاب تراکنش هایی که مسئول تأیید و اعتبارسنجی معاملات از مجموعه ای از بلاک ها هستند، ساده می کند.

همچنین هاسکینسون، بنیانگذار این رمز ارز گفته است که می‌خواهد پروتکل‌های کاردانو به استانداردهای TCP/IP، پروتکل غالبی که در اینترنت برای تبادل داده استفاده می‌شود برساند تا سرعت تراکنشات به بیشترین حالت خود برسد.

هدف کاردانو فعال کردن نقل و انتقالات زنجیره ای متقابل از طریق زنجیره های جانبی است که معاملات را بین دو طرف خارج از زنجیره بلوک ها انجام می دهد. همچنین در حال بررسی راه‌هایی برای موسسات و افراد است تا به‌طور انتخابی ابرداده‌های مربوط به تراکنش‌ها و هویت‌ها را فاش کنند تا امکان استفاده از ارزهای دیجیتال برای معاملات و تراکنش‌های روزانه با سرعت بیشتر و هزینه کمتر فراهم شود.

 

در نهایت، پایداری در مورد ساختارهای کنترلی این رمز ارز است که مشوق هایی را برای استخراج کنندگان و سایر ذینفعان فراهم می کند و در مورد ایجاد یک مدل اقتصادی خودپایه برای ارز دیجیتال آماده میشود. علاوه بر این، هدف سازندگان این رمز ارز ایجاد چیزی است که سازندگان آن به عنوان «قانون  اولیه» پروتکل‌ها برای جلوگیری از هارد فورک‌های ناسازگار(مانند مواردی که در بیت‌کوین و اتریوم رخ می‌دهند) آماده بسازد.

طبق برآورد پژوهش های علمی در پژوهشکده های مربوط به بلاک چین، پروتکل‌هایی در بلاک چین‌های کاردانو کدگذاری می‌شوند و برنامه‌هایی که از این پروتکل استفاده می‌کنند، مانند صرافی‌های آنلاین و کیف پول‌ها، همزمان با انجام  تراکنش هایشان، به‌طور خودکار میتوانند مطابقت تراکنش ها را بررسی کنند. این اتوماسیون همچنین می تواند زمان مورد نیاز برای بحث و پیاده سازی فورک ها(بروزرسانی های سازگار و ناسازگار نرم افزار) را کاهش دهد. هاسکینسون از آن به عنوان «مکانیزه شدن یک فرآیند جمعی معاملات» نیز یاد کرده است.

همانطور که قبلا ذکر شد، بنیاد غیرانتفاعی که کاردانو را اداره می‌کند، فهرست گسترده‌ای از موسسات علمی پژوهشی را برای اصلاح الگوریتم‌های خود و توسعه ساختارهای حکومتی جدید ایجاد کرده است. به گفته هاسکینسون، این مشارکت برای دو طرف سودمند است زیرا پروژه‌های تحقیقاتی کاردانو انگیزه‌های آکادمیک را با انتظارات صنعت ارزهای دیجیتال هماهنگ می‌کند.

 

ارسال نظر