شناسه خبر: 20977

از سقوط بیت کوین تا رشد اتریوم:

تحلیل گران بازار رمز ارز ها، برای 2022 چه پیشنهادی دارند؟

به گزارش اقتصاد نگار، با در نظر گرفتن همه مسائل تکنیکال و فاندامنتال سالی که گذشت، بیت کوین سال بسیار خوبی را پشت سر گذاشت. این ارزدیجیتال از ابتدای سال 2021 تقریباً 70 درصد افزایش یافته است و ارزش کل بازار کریپتو را به 2 تریلیون دلار رسانده است.

سالی است که شاهد آن بودیم اولین شرکت بزرگ رمزنگاری با معرفی Coinbase در ماه آوریل، افزایش مشارکت بانک‌های وال استریت مانند گلدمن ساکس و تایید اولین صندوق قابل معامله در مبادلات ایالات متحده مرتبط با بیت کوین، عمومی شد.

با این حال، بررسی دقیق نظارتی و نوسانات شدید قیمت اخیراً چشم‌انداز بیت کوین را کاهش داده است. و کارشناسان هشدار می دهند که بازار ممکن است به سمت رکود پیش رود.

با توجه به اینکه سال آینده برای ارزهای دیجیتال مانند یک دوره ترن هوایی دیگر به نظر می رسد، CNBC نگاهی به بزرگترین پیش بینی های تحلیلگران دارد.

سناریو اول: سقوط کریپتو

برخی کارشناسان بر این باورند که بیت کوین در ماه‌های آینده با کاهش شدید مواجه خواهد شد.

این ارز دیجیتال در ماه نوامبر به رکورد 69000 دلار رسید. و اکنون به 50000 دلار رسیده است که تقریباً 30 درصد از اوج خود کاهش یافته است. با این که بسیاری دیگر از بازار های مالی دیگر مانند، وال استریت، بازارهای نزولی را به‌عنوان کاهش  20تا30 درصدی یا بیشتر از اوج‌های اخیر تعریف می‌کنند، اما که بیت‌کوین به دلیل نوساناتش در زمینه نزولی بودن بدنام است.

کارول الکساندر، استاد امور مالی دانشگاه ساسکس، گفت که انتظار دارد بیت کوین در سال 2022 به کمتر از 10 هزار دلار برسد و عملاً تمام دستاوردهای آن در یک سال و نیم گذشته را از بین ببرد.

الکساندر می‌گوید: «اگر اکنون یک سرمایه‌گذار بودم، به زودی از بیت‌کوین خارج می‌شدم، زیرا احتمالاً قیمت آن در سال آینده سقوط می‌کند. اشاره نزولی بودن  او به این ایده بستگی دارد که بیت کوین "هیچ ارزش اساسی" ندارد و بیشتر به عنوان یک "اسباب بازی" عمل می کند تا یک سرمایه گذاری.

السکاندر نسبت به تکرار تاریخ هشدار داد و گفت: در سال 2018، بیت کوین پس از صعود به بالاترین رقم تاریخ خود درآن سال ها یعنی رقمی نزدیک به 20،000 دلار رسید و بلافاصله در چند ماه  به سقوط تاریخی  3000 دلار رسید که این کار به نوعی سرمایه گذارن را بازی داد. حامیان ارز دیجیتال اغلب می گویند که این بار همه چیز متفاوت است، زیرا سرمایه گذاران نهادی بیشتری وارد بازار می شوند. اما شما در هیچ کدام از بازار های مالی این حجم از نوسان قیمتی را در این مدت کوتاه نمیتوانید مشاهده کنید.

تاد لوونشتاین، استراتژیست ارشد سهام بانکداری خصوصی یونیون بانک، گفت: «بدون تردید، با توجه به نمودار قیمت بیت کوین به نظر می‌رسد که این رمز ارز مسیر بسیاری از حباب‌ها و رکودهای دارایی‌های تاریخ را دنبال می‌کند و مانند حباب‌های دیگر، روایت «این بار متفاوت است» را بر زبان حامیانش خواهد آورد.

یک مورد رایج سرمایه گذاری برای بیت کوین این است که به عنوان پوششی در برابر افزایش تورم ناشی از محرک های دولتی عمل می کند. لوونشتاین گفت این خطر وجود دارد که یک فدرال رزرو با سیاست های جدیدش که با کاهش پاندمی صورت خواهد داد، باد را از بادبان حرکت رو به جلو کشتی بیت کوین دور کند.

او گفت: "شرایط طلایی در حال پایان است و موج نقدینگی که فدرال به بازار ها تزریق میکرد در حال کاهش است که به طور نامتناسبی به طبقات دارایی های بیش از حد ارزش گذاری شده و به بازار های  سفته بازی از جمله ارزهای دیجیتال آسیب می رساند."

با این حال، همه متقاعد نشده‌اند که روند صعودی کریپتو ها در سال 2022 به پایان می‌رسد. یویا هاسگاوا، تحلیلگر بازار ارزهای دیجیتال درصندوق کنترل دارایی دیجیتال ژاپن، گفت: «بزرگ‌ترین عامل خطر، یعنی [تسهیل کمی] توسط فدرال رزرو، تصمیم‌گیری شده و احتمالاً آثارش را حداقل تا18ماه آینده بر بازار کریپتو مشاهده کنیم؛ چون همواره سیایت های فدرال با آثارش بر بازار ناهمانگ صورت میگیرد؛ بنابر این میشود گفت رمز ارز ها سال2022 را نیز میتوانند به خاطرات خوب سال های گذشته سرمایه گذاران اضافه کنند.

 2022 برای ETFبیت کوین  خوش یمن خواهد بود؟ 

توسعه بزرگی که سرمایه گذاران کریپتو در سال 2022 به دنبال آن هستند، تایید اولین صندوق قابل معامله در مبادلات بیت کوین در ایالات متحده است. اگر آن اتفاق رخ دهد میتوان شاهد ورود بیت کوین به بازار سهام باشیم.

اگرچه کمیسیون بورس و اوراق بهادار ایالات متحده به راه اندازی ETF استراتژی بیت کوین به صورت ProShares در سال جاری چراغ سبز نشان داد، اما این محصول به جای اینکه سرمایه گذاران را مستقیماً در معرض معاملات  خود ارز دیجیتال قرار دهد، قراردادهای آتی بیت کوین را برای سرمایه گذاران  دنبال خواهد کرد.

  قراردادهای آتی مشتقات مالی هستند که سرمایه گذار را ملزم به خرید یا فروش دارایی در تاریخ بعدی و به قیمت توافقی می کند. کارشناسان می گویند با ردیابی قیمت های آتی به جای قیمت کنونی بیت کوین، ETF ProShares می تواند برای معامله گران تازه کار که بسیاری از آنها در ارزهای دیجیتال سرمایه گذاری می کنند بسیار خطرناک باشد.

ویجی آیار، معاون توسعه شرکت ها و توسعه جهانیٍETF گفت :فیوچرز یا معاملات آتی بیت کوین که در سال جاری برای اجرا آماده شده بود، با توجه به هزینه های بالای انتقال قراردادها که حدود 5 تا 10 درصد است، به طور گسترده به عنوان خرده فروشی مناسب مورد استقبال قرار نگرفت.

 چرخش به سمت ارزهایی که نقش ناظر را کم میکنند

برخی از ارز های دیجیتال به منظور کمرنگ کردن ناظر های مالی ایجاد شده‌اند، کمرنگ تر کردن نهاد های ناظر معاملات در بازار های مالی دیفای نام دارد؛ دیفای از بلاکچین، از فناوری ارز دیجیتال بیت کوین  الهام گرفته شده است که به چندین نهاد امکان می‌دهد تا نسخه‌ای از تاریخچه معاملات را نگه دارند، به این معنی که تراکنشات دیگر توسط یک منبع مرکزی کنترل نمی‌شود. اکثر برنامه‌هایی که خود را دیفای” می‌خوانند، با تکیه بر اتریوم  ساخته شده‌اند. دومین پلتفرم بزرگ ارز رمزنگاری شده در جهان  با این کار خود را از پلت فرم بیت کوین  متمایز می‌کند؛ زیرا استفاده از آن برای ساخت انواع دیگر برنامه‌های غیرمتمرکزی که فراتر از معاملات هستند، آسان‌ترو سریع تر است.

اتریوم بیت کوین را کنار میزند؟

  با تکامل صنعت کریپتو، سهم بیت کوین از بازار کاهش یافته است و سایر ارزهای دیجیتال مانند اتریوم نقش بسیار بیشتری را در این بازار ایفا می کنند. این چیزی است که تحلیلگران انتظار دارند تا سال آینده نیز ادامه پیدا کند، زیرا سرمایه گذاران به طور فزاینده ای به بازار هایی که نقش واسطه هارا کاهش کیدهد به امید  حداقل سازی هزینه های معامله نگاه می کنند.

کرول الکساندر از دانشگاه ساسکس، در مصاحبه با CNBC؛ اتریوم، سولانا، پولکادات و کاردانو را به عنوان رمز ارزهای آماده رشد در سال 2022 معرفی کرد.

او گفت: «از آنجایی که سرمایه‌گذاران خرده‌فروش شروع به درک خطرات تجارت بیت‌کوین، به همین دلیل به دیگر سکه‌های متعلق به بلاک چین که در واقع نقش اساسی و اساسی در امور مالی غیرمتمرکز دارند، روی خواهند ‌آورد.