شناسه خبر: 21333

پیش بینی ها از اقتصاد جهانی، در سال2022

به گزارش اقتصاد نگار، رسانه ها و مراکز تحقیقاتی مختلف به مناسبت آغاز سال 2022 پیشش بینی هایی از وضعیت اقتصاد جهانی در سال2022 ارائه داده اند که در بیشتر این پیش بینی ها نقاط مشترک زیادی مشاهده میشود.

از جمله نکات مشترک این پیش بینی ها وضعیت مبهم تورم در سال2022 است که نشریه گاردین در این باره به اقدامات با تاخیر بانک مرکزی انگلستان در قبال مقابله با تورم 5.1 درصدی میگوید: بانک انگلستان پس از افزایش تورم و رسیدن آن به سطح بالای5درصد شروع به افزایش نرخ بهره کرد که از نظر اقتصادانان این میزان افزایش در نرخ بهره برای کنترل تورم کافی نبود؛ همچنین با توجه به افزایش بهای انرژی در زمستان 2022 این احتمل وجود دارد با این میزان نرخ بهره نیز تورم از 6درصد هم فراتر برود(نرخ بهره اسمی اکنون در بریتانیا0.1% است).

نشریه فایننشال تایمز، سال 2022 را با ادامه روند تنش های اقتصاد چین و آمریکا در سطح کنونی پیش بینی میکند و همچنین  سیاست های پولی جدید فدرال رزرو را در سال2022 برای بازار های مالی به شدت خطرناک تخمین زده است. قایننشال تایمز در ادامه با اشاره به p/e سهام تسلا که به 300 رسیده است میگوید که ارزش سهام این شرکت بیش از حد ارزشگذاری شده و باید دید که ایلان ماسک از طریق NFTها توانایی کنترل وضعیت ارزشگذاری شده شرکت خود در آینده را خواهد داشت یا نه.

سایت خبری تحلیلی هارولد تریبون نیز با استناد به گزارشی از نشست کارشناسان شرکت های بزرگ دولتی و خصوصی به علت کاهش پاندمی کرونا، انقباض احتمالی فدرال رزرو رشد 3تا3.5 درصدی را برای اقتصاد جهانی متصور شده است. این سایت خبری تحلیلی همچنین از بزرترین چالش های سال2022 کشورهای صنهتی و پیشرفته را محدودیت های کربن زدایی سازمان های زیست محیطی میداند.

سایت خبری نیکی آسیا نیز بنا بر نظرخواهی که از 33اقتصاددان در سرتاسر جهان داشت به بررسی وضعیت اقتصادی چین در سال پیش رو پرداخت و رشدی بالاتر از میانگین جهانی یعنی رشد5.1% را برای این کشور تخمین زده است.

صندوق بین المللی پول نیز در ماه اکتبر پیش بینی کرد که اقتصاد چین در سال 2022 5.6 درصد رشد خواهد کرد، اما نظرسنجی Nikkei نشان داد که اقتصاددانان بخش خصوصی دیدگاه محافظه کارانه تری نسبت به تخمین رشد اقتصاد جهانی دارند.

نشریه اینسایدر بیزینس اما سال2022 را با هشدار به فدرال رزرو آغاز کرده است  به این بانک مهم و تاثیر گذار آمریکایی  که تمام تصمیماتش مستقیم و غیر مستقیم بر اقتصاد جهانی اثرمیگذارد  آغاز کرده است و بر این نکته تاکید داشت که اگر فدرال رزرو بنا بر اعلام چشم انداز هایش در سال2022 برنامه هایش را اجرا کند، شاید رشدی بالاتر از میانگین3.8درصدی را برای اقتصاد این کشور بشود متصور شد، اما با توجه به هشدار کارشناسان، در این صورت سال2023 برای اقتصاد آمریکا یکی از بدترین سال ها در طول یک دهه اخیر خواهد شد. این موئسسه همچنین تخمین زده است که روند کنونی سیاست های فدرال رزرو رشد اقتصادی ایالات متحده را  به کمتر از 2 درصد هم برساند.

اما اقتصاددانان صندوق سرمایه گذاری مورگان استنلی ایالات متحده می گویند که افزایش قیمت ها در سطح جهانی کاهش خواهد یافت واین کار راه را برای رشد 4.7 درصدی تولید ناخالص داخلی جهانی در سال 2022 باز می کند. در اینجا دیدگاهی درباره اقتصاد جهانی وجود دارد.

اقتصاددانان این موئسسه استدلال میکنند که برای چندین دهه، رشد قیمت قابل توجه قیمت ها از اکثر بازارهای اصلی دور بود. اما ، ناگهان، افزایش تقاضا از رکود COVID-19، همراه با اختلالات زنجیره تامین و کمبود نیروی کار، طوفانی سهمگین برای افزایش قیمت ها یعنی تورم ایجاد کرد. تورم برای بازارهای توسعه‌یافته در مسیر رسیدن به 4.7 درصد در پایان سال جاری در وضعیت مناسبی قرار دارد و اکنون بازار ها آماده اند تا با کاهش تورم  و در یک چرخه معمولی اقتصادی رشد را در پگیش بگیرند، البته اگر بانک های مرکزی از طریق ابزار های تعبن نرخ هایشان ترمز این رشد احتمالی را نکشند.

تیم اقتصادی در پژوهش مورگان استنلی پیش‌بینی می‌کند که تورم در بازارهای اصلی بیش از دو درصد در طول سال 2022 به اوج خود می‌رسد و سپس کاهش می‌یابد. سیاست پولی احتمالاً تغییر یابند اما کمتر از آن چیزی که سرمایه‌گذاران از آن می‌ترسند، در حالی که مخارج سرمایه‌ای قوی، بهبود زنجیره‌های تامین و سایر نیروهای عادی‌سازی به چشم‌انداز بالاتر از اجماع مورگان استنلی مبنی بر رشد 4.7 درصدی تولید ناخالص داخلی برای سال 2022 می‌افزاید.

اما نشریه فوربس به بررسی و پیش بینی وضعیت رمز ارز ها در سال2022 پرداخته است. این نشریه با نظر خواهی از کارشناسان این حوزه اعلام کرد با  وجود اینکه بسیاری از اقتصاددانان نسبت به تغییر روند سیاست های پولی فدرالرزرو وآثار منفیش بر رمز ارز ها هشدار میدهند؛ باید گفت که این تغیر سیاست کاهش تزریق پول شاید آثار مهلک و سنگینی بر میم کوین ها و شت کوین ها داشته باشد، اما پروژه های بزرگ و پیشرفته ای مانند بیت کوین، اتریوم، کاردانو و ... را در میان مدت نیز به نظر متاثر نکند.

 

 

ارسال نظر