شناسه خبر: 21335

چهار رمز ارز با بیشترین بازده در سال ۲۰۲۱

به گزارش اقتصاد نگار؛ سال2021 برای سرمایه گذاران رمز ارز ها سالی فراموش ناشدنی بود؛ برخی کارشناسان معتقدند این جهش بیسابقه در سال2021 از تزریق بسیار زیاد پول توسط دولت ها برای تحریک بازار ها شکل گرفته است؛ اما در این بین برخی توکن ها با جهش های چند هزار درصدی، سرمایه گذارن خود را به اصطلاح یک شبه نه، اما یک ساله، ثروتمند تر کردند.

بیت کوین و اتریوم به‌ترتیب با 68درصد و 436درصد رشد طی یک سال گذشته، عملکرد خوبی نشان دادند. با این حال، این دو غول بزرگ از نظر رشد بازار حتی به گرد پای برخی از میم کوین‌ها مانند شیبا اینو پروژه‌های آلت کوین‌ مثل اکسی اینفینیتی و ترا با درصدهای نجومی نمی‌رسند.

برخی معتقدند سال 2021، سال میم‌ کوین‌ها  بود. بین شاخص‌ترین و خبرسازترین میم کوین‌های امسال می‌توانیم به دوج کوین، شیبا اینو و فلوکی اینو اشاره کنیم.

همچنین، در سال2021 شاهد رشد نجومی توکن‌های (NFT) و بازی‌های مبتنی بر بلاک چین بودیم. بر اساس گزارش  (DappRadar)، حجم معاملات در بخش NFT به بیش از 23میلیارد دلار رسید که در مقابل حجم 100میلیون دلاری سال 2020رقمی شگفت‌انگیز محسوب می‌شود.

اعلام رسمی تغییر نام فیسبوک به متا در اواخر ماه اکتبر باعث رشد انفجاری پروژه‌های مبتنی بر متاورس شد و 3.6 میلیارد دلار سرمایه نصیب این بخش شد.

اگرچه اوضاع برای تمام کوین‌ها و توکن‌ها خوب پیش نرفت و تعدادی از ارزهای دیجیتال مطرح نتوانستند به قیمت‌های پیش‌بینی‌شده دست پیدا کنند، در مجموع می‌توانیم 2021 را سالی پرثمر برای صنعت ارزهای دیجیتال بدانیم.

در این گزارش به بررسی پر بازده ترین ارز های دیجیتال در سال2021 پرداخته ایم.

قیمت‌ها بر اساس داده‌های کوین مارکت کپ در 1 ژانویه2022 11 دی 1400) در مقاله زیر لحاظ شده است.

شیبا اینو (SHIB)

قیمت در ۵‌ام ماه مارس ۲۰۲۱: ۰.۰۰۰۰۰۲ سنت

قیمت فعلی: $0.000034

بازده سالیانه: 45,214,600%

ارزش کل بازار: $18,461,300,000

شیبا اینو را می‌توانیم عجیب‌ترین توکن این فهرست بدانیم. با اینکه در حال حاضر، SHIB روزهای خوبی را سپری نمی‌کند و هنوز هم در تب‌وتاب تلاطم بازار قرار دارد، اما این توکن توانست از اواخر سال گذشته تا حوالی ماه نوامبر رشدی فوق‌العاده را تجربه کند.

آنچه ماجرای شیبا را جذاب‌تر می‌کند، داستان شکل‌گیری این توکن به‌عنوان «قاتل دوج کوین» و در قالب یک میم کوین است. شیبا توانست از یک شوخی اینترنتی خود را به جمع برترین‌های ارزهای دیجیتال از نظر ارزش کل بازار برساند.

فهرست‌شدن در صرافی بایننس، توییت‌های ایلان ماسک در خصوص خریدن سگی با نژاد شیبا اینو و سوزاندن ۶.۷ میلیارد دلار از شیبایی که در اختیار ویتالیک بوترین بود از جمله عوامل اصلی صعود غافلگیرکننده توکن شیب در ماه مه بودند.

جهش بعدی این کوین در فصل آلت کوین‌ها یعنی سه‌ماهه آخر سال اتفاق افتاد که با فهرست‌شدن در صرافی‌های دیگر همچون کراکن، همکاری با فروشگاه‌هایی مثل نیواِگ (Newegg) و باز هم توییت‌های ایلان ماسک در مورد تحویل‌گرفتن سگی با نژاد شیبا اینو، قدرتی تازه گرفت. جالب است بدانید که ایلان ماسک در ماه اکتبر اعلام کرد او حتی یک توکن شیبا اینو هم خریداری نکرده است!

توکن شیب فقط در ماه اکتبر رشدی تقریباً ۶۰۰ درصدی را تجربه کرد؛ این صعود با استقبال کاربران از توکن‌های غیرمثلی «شیبوشی»، افزایش تعداد صرافی‌های پشتیبانِ شیب و افزایش پذیرش این توکن به‌عنوان واسطه پرداخت، همراه بود.

در حال حاضر شیبا اینو حدود ۱۰۵ درصد کمتر از اوج قیمتی خود معامله می‌شود.

نمودار توکن شیب

 

گالا (GALA)

قیمت در ابتدای سال: ۰.۱ سنت

قیمت فعلی: $0.454331

بازده سالیانه: 39,510.60%

ارزش کل بازار: 3.1 میلیارد دلار

گالا توکن کاربردی اکوسیستم گالاگیمز (Gala Games)، پلتفرمی برای ایجاد بازی‌های مبتنی بر بلاک چین و توکن‌های غیرمثلی است.

توکن گالا تا سه‌ماهه چهارم سال حرکت خارق‌العاده‌ای از خود نشان نداد. بازار این توکن زمانی دچار انفجار قیمت ۲۶۰ درصدی شد که در ۱۳ سپتامبر (۲۲ شهریور)، صرافی بایننس اعلام کرد این توکن را در فهرست دارایی‌های دیجیتال خود جای خواهد داد. این خبر فقط طی ۲۴ ساعت، قیمت گالا را از حدود ۲ سنت به ۷ سنت رساند.

جهش بعدی گالا در ماه نوامبر و هم‌زمان با افزایش توجه و تمایل کاربران به توکن‌های متاورس و گیمینگ اتفاق افتاد. در این زمان، گالا در طول دو هفته شاهد رشدی 930درصدی بود و از 8سنت به 83سنت رسید.

در حال حاضر، این توکن۴۰ درصد با اوج قیمت خود فاصله دارد.

نمودار توکن گالا

سولانا (SOL)

قیمت در ابتدای سال: ۱.۵ دلار

قیمت فعلی: $172.28

بازده سالیانه: 10,774.40%

ارزش کل بازار: 53.3 میلیارد دلار

SOL ارز بومی پروژه متن‌باز (Open Source) سولانا است که در زمینه راه‌حل‌های دیفای و اپلیکیشن‌های غیرمتمرکز فعالیت می‌کند.

سرعت توسعه اپلیکیشن‌های غیرمتمرکز روی شبکه سولانا و همکاری با پلتفرم‌های مختلف دلیل عمده افزایش قیمت توکن سول در طول سال 2021بود. همچنین، کوچ توسعه‌دهندگان از اتریوم به سولانا، ایردراپ‌های مختلف روی این شبکه و سرمایه‌گذاری‌های نهادی از عوامل اصلی جهش‌های قیمت SOL در نیمه اول سال به شمار می‌روند.

با این حال، رشد خیره‌کننده سولانا در چهار ماه آخر سال اتفاق افتاد. راه‌اندازی بازار توکن‌های غیرمثلی صرافی FTX روی بلاک چین سولانا، استقبال معامله‌گران نهادی از سولانا در دوران رکود بیت کوین و اتریوم و سرمایه‌گذاری شرکت‌هایی همچون «تری اروز کپیتال» و «کوین بیس ونچرز» باعث شد سولانا در روزهای اول نوامبر بتواند برای اولین بار وارد جمع پنج ارز دیجیتال برتر بازار شود و به رکورد 260دلار دست پیدا کند.

در مجموع، نوامبر هم ماه خوش‌یمنی برای سولانا بود. همکاری با مرورگر بریو، راه‌اندازی صندوق سرمایه‌گذاری سولانا در شرکت گری‌اسکیل و ورود سرمایه‌گذاران نهادی بیشتر موجب شد تا این ارز دیجیتال زمان زیادی را در محدوده‌ای بالاتر از 200دلار بگذراند.

در حال حاضر، این توکن 29درصد نسبت به اوج قیمتی خود دچار افت شده است.

نمودار کوین سول

دیسنترالند (MANA)

قیمت در ابتدای سال: ۸.۲ سنت

قیمت فعلی: $3.29

بازده سالیانه: 3,969.62%

ارزش کل بازار: 5.9 میلیارد دلار

مانا توکن کاربردی پلتفرم دیسترالند است، فضایی مجازی و متاورس که روی بلاک چین اتریوم ایجاد شده و به کاربران اجازه می‌دهد زمین‌های دیجیتالی خریدوفروش کنند.

توکن مانا هم مشابه با بسیاری از آلت کوین‌های دیگر، جهش عجیب خود را مدیون بازار داغ ماه نوامبر و تغییر نام فیسبوک به متا است. با این حال، روند توسعه این پلتفرم از اول سال آغاز شده بود. افزایش توجه به بازار توکن‌های غیرمثلی و آغاز همکاری شرکت بزرگ گیمینگ آتاری با دیسنترالند دو عامل اصلی جهش‌های قیمت در نیمه اول سال بودند.

با اعلام رسمی تغییر نام فیسبوک به متا و بالاگرفتن آتش تنور حوزه متاورس، توکن مانا هم در عرض یک ماه از قیمت یک دلار به بیش از 5دلار رسید تا بتواند جای خود را بین پربازده‌ترین توکن‌های سال 2021باز کند.

این توکن در حال حاضر حدود 34درصد از اوج قیمتی خود پایین‌تر است.

پرسودترین و ضررده‌ترین ارزهای دیجیتال در سال ۲۰۲۱ کدام ارزها بودند؟

 

 

ارسال نظر