شناسه خبر: 21488

تولد13سالگی اولین بلوک بیت کوین

به گزارش اقتصاد نگار؛ دوشنبه سیزدهمین سال از زمانی است که خالق بیت کوین، ساتوشی ناکاماتو، بلوک پیدایش یا بلوک صفر شبکه بیت کوین را استخراج کرد و برای اولین بار در 3 ژانویه 2009 جایزه 50 بیت کوین (BTC) استخراج کرد. جالب توجه است که امروزه این پاداش برای استخراج هر بلوک به کمتر از 6.25 واحد رسیده است.

آخرین اعلام حضوری که ساتوشی ناکاماتو، خالق بیت کوین  داشت 11سال پیش در انجمن بیت کوین تاک بود، که از آن زمان به بعد دیگر کسی خبری از ناکاماتوی ناشناس ندارد.

بیت کوین از کجا آغاز شد؟

پس از آنکه فعالیت برخی بانک‌ها و مؤسسات مالی در سال ۲۰۰۸ میلادی باعث شکل‌گیری یک بحران مالی در حوزه اقتصاد شد، ساتوشی ناکاموتو، خالق بیت کوین، ایده اولیه یک پول غیرمتمرکز را که برای استفاده از آن نیازی به مراجعه به تنظیم گران قانونی و نهاد های بانکی نباشد در همان سال برنامه ریزی کرد.

ساتوشی ناکاماتو از مخالفان سیستم بانکداری مدرن بود و با بانکداری با ذخایر کسری ضدیت  خاصی داشت. یعنی زمانی که یک بانک سپرده‌ها را می‌پذیرد و وام میدهد یا سرمایه‌گذاری می‌کند، اما مجبور است ذخایری معادل کسری از بدهی‌های سپرده هارا نزد خود نگه دارد. در واقع بانک اساساً از پولی استفاده می کند که در اختیار ندارد.

او می‌خواست بانک‌ها و واسطه‌های نامطمئن را که به نظرش فاسد و غیرقابل اعتماد بودند، حذف کند و یک ارز دیجیتال مبتنی بر جامعه ایجاد کند. پولی که هدایتگر و ناظر انتقال آن مردم آن جامعه هستد.

سیزده سال بعد، بیت کوین با ارزش تقریباً 900 میلیارد دلار همچنان قدرتمند باقی مانده است.  اکنون نیز در اختیار میلیاردرها، بانک‌ها، افراد مشهور، دولت‌ها و شرکت‌های بزرگی چون تسلا و والمارت قرار دارد، که همه این ها گواهی بر پیشرفت بیت‌کوین در طول عمر کوتاه خود بوده است.

چشم انداز قیمت بیت کوین

در روز ایجاد اولین بلوک سال گذشته، بیت کوین با کمی بیش از 32000 دلار معامله میشد می شد. اما از آن زمان تاکنون، حدود 47 درصد افزایش داشته و به قیمت فعلی خود یعنی حدود 47000 دلار سیده است.

مقررات پیرامون بیت کوین و اکوسیستم گسترده ارزهای دیجیتال که از طریق این ارز پدیدار شده اند و اکنون نیز در حال گسترش هستند، زیرا تنظیم کننده های این سیستم به تدریج از محصولات سرمایه گذاری مانند ETF ها که می توانند در بورس های ملی تنظیم شده معامله شوند نیز پشتیبانی می کنند.

چرا باید به ناکاماتو اعتماد کرد؟

کلیدهای خصوصی بیت کوین رشته هایی از اعداد و حروف هستند که به صورت تصادفی تولید می شوند که به عنوان رمز عبور کیف پول عمل می کنند. این کلیدها با دادن مالکیت و کنترل کامل بر روی داده ها، که می تواند بیت کوین هارا منتقل کند محیط امنی را فراهم کرده است. از نظر فنی، عملاً غیرممکن است که یک هکر بدون کلید بازیابی اولیه یک کیف پول وارد کیف پول بیت کوین شود و وجوه آن را بدزدد.

طرفداران بیت کوین از این رویداد حمایت می کنند زیرا این رویداد از اهداف اصلی بیت کوین تمرکززدایی را ترویج می کند حمایت میکند. اگر تعداد زیادی از دارندگان بیت کوین، سکه های خود را در یک صرافی ذخیره کنند، می تواند با به خطر انداختن سهم بزرگی از سکه ها، خطری برای شبکه بیت کوین خود ایجاد کند زیرا نهادهای متمرکز در معرض هک و بهره برداری قرار شخص ثالثی که آن صرافی است قرار میگیرند.

علاوه بر این، بیت کوین به عنوان یک سیستم پرداخت همتا به همتا (P2P) ایجاد شد. ناکاموتو در وایت پیپر بیت کوین گفته بود: آنچه مورد نیاز مردن در جهان امروز است یک سیستم پرداخت الکترونیکی مبتنی بر اثبات رمزنگاری به جای اعتماد متقابل است که به هر دو طرف اجازه می دهد تا مستقیماً بدون نیاز به شخص ثالث قابل اعتماد با یکدیگر معامله کنند.

بنابراین، اجازه دادن به شخص ثالث برای ذخیره کلیدهای خصوصی شخصی، برخلاف آرمان‌های بیت‌کوین مبنی بر حاکمیت پولی است.

 

ارسال نظر