شناسه خبر: 21520

استاد اقتصاد دانشگاه وارتون:

بیتکوین، طلای جدید برای قرن جدید!

به گزارش اقتصاد نگار، طلا در سال 2021 به عنوان یک محافظ سنتی در برابر تورم، سرمایه گذاران را ناامید کرد و بدترین سال خود را از سال 2015 پشت سر گذاشت. برای تصدیق این مدعی میتوان به این موضوع اشاره کرد که هر انس طلا در بازار های جهانی، در ابتدای سال2021 به1948دلار رسیده بود، اما اکنون در ابتدای سال2022 به نزدیکی های 1800دلار رسیده است.

اما ارز دیجیتالی چون بیت کوین، که طلای جدید از سوی برخی کارشناسان و فعالین بازار های مالی لقب گرفته است در ابتدای سال2021 از نزدیکی های33هزار دلار به بیش از47هزار دلار در امروز رسیده  است که با توجه به نوسانات دوماهه اخیر این میزان در کف قیمتی این رمز ارز یا طلای جدید قرار دارد.

به گفته استاد اقتصاد کالج وارتون، بیت کوین (BTC)، با ارزش ترین ارز دیجیتال جهان، جایگزین طلا به عنوان محافظ تورم برای سرمایه گذاران شده است. جرمی سیگل، استاد مالی کالج وارتون، روز جمعه در مصاحبه با CNBC Squawk Box گفت که عملکرد طلا  در سال 2021 ناامیدکننده بود. از طرف دیگر، بیت کوین  به طور فزاینده ای به عنوان یک محافظ تورم در بین سرمایه گذاران ظاهر شد، سیگل استدلال کرد : باید با واقعیت ها کنار بیاییم، من فکر می کنم بیت کوین به عنوان یک محافظ تورم در ذهن بسیاری از سرمایه گذاران جدید جایگزین طلا شده است. سکه های دیجیتال طلای جدید برای قرن جدید بسیار مهم  خواهند بود.

سیگل گفت: من فکر می کنم که داستان طلا یک واقعیت است که نسل جوان بیت کوین را جایگزین آن می داند. سیگل همچنین یادآور شد که نسل‌های قدیمی‌تر شاهد رشد طلا در طول تورم دهه 1970 بودند. وی افزود: اما این دفعه این طور نخواهد بود. طلا که به طور سنتی به عنوان یک طبقه دارایی برای محافظت در برابر تورم ظاهر می شد، نتوانست انتظارات سرمایه گذاران را در سال 2021 برآورده کند و بدترین سال خود از سال 2015 را به ثبت رساند و حدود 5 درصد کاهش یافت تا سال را به 1800 دلار به پایان برساند. با وجود نوسانات شدید قیمت در طول سال 2021، بیت کوین تا پایان این سال حدود 70 درصد افزایش یافته است.

 

 

 

ارسال نظر