شناسه خبر: 21539

ارزش شرکت اپل برای اولین بار به3تریلیون دلار رسید

به گزارش اقتصاد نگار، شرکت اپل، در بازار سهام روز دوشنبه، اولین شرکتی بود که به ارزش 3 تریلیون دلاری در بازار سهام آمریکا رسید، از نظر کارشناسان یکی از دلایل رسیدن ارزش این شرکت به این میزان این بود که سرمایه گذاران انتظار داشتند سازنده آیفون همچنان پرفروش‌ترین و گران ترین گوشی های دنیا را عرضه کند. شرکت اپل همچنین در بیانیه هایی از تمایل خود به سرمایه گذاری در بازارهای جدیدی مانند خودروهای خودکار و واقعیت مجازی نیز خبر داده بود .

در اولین روز معاملات بازار های مالی در سال 2022، سهام شرکت سیلیکون ولی به رکورد 182.88 دلار رسید که ارزش بازار اپل را کمی بالاتر از 3 تریلیون دلار قرار داد. سهام سیلسکون ولی  با 2.5 درصد افزایش به 182.01 دلار و ارزش بازار اپل در 2.99 تریلیون دلار به پایان رسید.

باارزش‌ترین شرکت جهان به نقطه اوج خود رسید زیرا سرمایه‌گذاران مطمعن بودند  که مشتریان همچنان حاضر  به پرداخت هزینه های بالاتری برای خرید آیفون، مک‌بوک‌ها و خدماتی مانند Apple TV و Apple Music هستند.

جیک هید، مدیر اجرایی Longbow Asset Management در تولسا، اوکلاهاما، گفت: «این یک دستاورد فوق‌العاده برای شرکت اپل است ». این موضوع  نشان می دهد که اپل چقدر پیشرفت کرده است و در چشم اکثر سرمایه گذاران چقدر برتر دیده می شود.

 

اسکات رن، استراتژیست ارشد بازار جهانی در موسسه سرمایه گذاری ولز فارگو، می گوید: «بازار از طریق افزایش ارش یک بنگاه ها به شرکت هایی پاداش می دهد که دارای ترازنامه های بنیادی و قوی هستند، و شرکت هایی که به این نوع ارزش های بازار بزرگ دست می یابند، ثابت کرده اند که کسب و کارهایی قوی هستند و اهل سفته بازی نیستند.

از زمانی که استیو جابز، یکی از بنیانگذاران و مدیر اجرایی سابق اپل، از اولین آیفون در ژانویه 2007 رونمایی کرد، سهام اپل حدود 5800 درصد افزایش یافته است، که به مراتب از رشد 230 درصدی  شاخص S&P 500 (.SPX) در همان دوره پیشی گرفته است.

اما شرکت اپل تحت مدیریت تیم کوک، که در سال 2011 پس از مرگ جابز مدیر اجرایی این شرکت شد، درآمد خود را از خدماتی مانند پخش ویدئو و موسیقی به شدت افزایش داد. این امر به اپل کمک کرد تا اتکای خود به گوشی های سری آیفون را از بیش از 60 درصد در سال 2018 به حدود 52 درصد از کل درآمد در سال مالی 2021 کاهش دهد و باعث خوشحالی سرمایه گذارانش به علت تنوع منابع درآمدیش شد.

با این حال، برخی از سرمایه‌گذاران این بنگاه نگران هستند که اپل به محدودیت‌های این که چقدر می‌تواند پایگاه کاربر خود را گسترش دهد و چه مقدار درآمد از هر کاربر داشته باشد.

استقبال سریع از فناوری هایی مانند 5جی، واقعیت مجازی و هوش مصنوعی نیز جذابیت اپل و دیگر شرکت های بزرگ فناوری را افزایش داده است.

داده های اخیر تحقیقات CounterPoint نشان می دهد در چین، که جزو بزرگترین بازار گوشی های هوشمند جهان شناخته میشود، اپل همچنان برای دومین ماه متوالی پیشتاز است و همچنین رقبایی مانند Vivo و Xiaomi را شکست داده است.

با توجه به اینکه تسلا اکنون باارزش‌ترین خودروساز جهان است و وال استریت روی خودروهای الکتریکی سرمایه گذاری می‌کند، بسیاری از سرمایه‌گذاران انتظار دارند اپل در ادامه خودروهای الکترونیکی خود را در چند سال آینده عرضه کند..

منبع: Reuters

 

ارسال نظر

آخرین اخبار