شناسه خبر: 21645

پیش بینی برنده نوبل اقتصاد از سرنوشت تلخ ارز های دیجیتال!

به گزارش اقتصاد نگار، پل کروگمن، اقتصاددان و استاد برجسته دانشگاه پرینستون آمریکا که در سال2008 نیز جایزه نوبل اقتصاد را از آن خود کرده بود؛ او اولین توئیت خود را در سال جدید میلادی به بیت کوین اختصاص داد و نظرات متفاوت و نسبتا منفی از خود نسبت به محبوب ترین ارز دیجیتال اظهار کرد.

کروگمن معتقد است که ارزهای فیات(بدون پشتوانه) که به نابودی می‌روند، مشکلات سیاسی و اجتماعی دیگری را به همراه خواهند داشت که به سادگی نمی‌توان آن‌ها را با کمک ارزهای دیجیتال برطرف کرد.

با این حال، طرفداران کریپتو استدلال می‌کنند که دیدگاه‌های کروگمن بسیار بد ‌بینانه است، زیرا او پیشرفت‌های اخیر فناوری در جامعه بیت‌کوین را نادیده می‌گیرد.

کروگمن در مقاله‌ای که در نیویورک تایمز منتشر کرد، نوشت که ارز دیجیتال «یک طرح پانزی طولانی‌مدت» است که می‌توان آن را با ساختگی سازمان‌دهی شده توسط برنارد میداف(کلاهبردار بزرگ بورس نیویورک) مقایسه کرد.

 

برنده جایزه نوبل استدلال کرد که ارزش بزرگترین ارز دیجیتال یعنی بیت کوین به دلیل ادعاهای غیرقابل اثبات درمورد ارزش ذاتیش آن را به یک ارز فیات شبیه کرده که مرگ آن قریب الوقوع است.

نظر کروگمن درمورد استیبل کوین ها

کروگمن اما نظری متفاوت درمورد استیبل کوین ها دارد، او معتقد است استیبل کوین ها نمونه ای از بانکداری مدرن اما رایگان هستند که میتوانند ادامه دار باشند. او همچنین میگوید در بانکداری آزاد، بانک ها اسکناس های خود را منتشر می کردند که معمولاً پشتوانه آن ها سکه های فلزی بود.

رویکرد این اقتصاددان مطرح با جنجال برخی از اعضای جامعه کریپتو مواجه شد. با این حال، پل کروگمن از جمله افرادی است که همیشه نسبت به ارزهای رمزنگاری شده بدبین بوده است.

آیا بیت کوین یک طرح پانزی است؟

کروگمن در سال 2018، بیت کوین را "شیطان" خواند و ارزهای دیجیتال را "تجسم رکود اقتصادی" توصیف کرد که سیستم مالی را 300 سال به عقب می‌اندازد. اما در همان سال بیت کوین سنگین ترین نزول تاریخی خود را تجربه کرد و به کمتر از 3هزار دلار هم رسید.

 کروگمن به عنوان یک اقتصاددان «مکتب کلاسیک»، قبلاً بازار ارزهای دیجیتال را با یک طرح هرمی مقایسه کرده بود. لازم به ذکر است که این اقتصاددان برجسته آمریکایی در مقاله خود در نیویورک تایمز صنعت دارایی های رمزنگاری شده را بارها "طرح پونزی دیرینه" نامیده است.

برنده جایزه نوبل استدلال می‌کند که طرح‌های پونزی کاملاً قادر به کار برای سال‌های طولانی هستند و اضافه کرد که ارزهای دیجیتال با «اصطلاحات فنی پیچیده و ادعاهایی درباره سقوط اجتناب‌ناپذیر ارزهای فیات» سرپا نگه داشته می‌شود.

 

ارسال نظر

آخرین اخبار