شناسه خبر: 22011

گزارش صندوق بین المللی پول

هشدار اقتصاددانان IMF نسبت به انتقال ریسک رمز ارزها

به گزارش اقتصاد نگار، بنا بر آنچه در گزارش اخیر صندوق بین المللی پول آمده، برخی از اقتصاددانان سازمان معتقدند که همبستگی بین بازار های سهام و ارزهای دیجیتال مانند بیت کوین "به زودی می تواند برای ثبات مالی در سطح بازار های مالی خطراتی ایجاد کند."

تقریباً برای یک دهه، بیت کوین و سایر ارزهای دیجیتال به عنوان پوششی در مقابل انواع دیگر دارایی ها مانند سهام تلقی می شدند. اما پس از همه گیری کرونا، قیمت دارایی‌های کریپتو به طور فزاینده‌ای منعکس‌کننده سهام شده است زیرا افراد بیشتری دارایی‌های پر ریسک را به پرتفوی خود اضافه کردند.

به گفته سه مقام صندوق بین المللی پول (IMF)،این مسئله  می تواند نشان دهنده مشکلات وسیعی در آینده باشد.

آدریان توبیاس، تارا ایر، و مهوش قریشی(مدیر ایرانی بخش پولی و سرمایه صندوق بین‌المللی پول)، می نویسند: «افزایش و قابل توجه حرکت مشترک و سرریز نقدینگی بین بازارهای ارز دیجیتال و سهام نشان دهنده ارتباط فزاینده بین دو طبقه دارایی است که امکان انتقال شوک هایی را فراهم می کند که می تواند بازارهای مالی را بی ثبات کند.

به این ترتیب، این سه کارشناس خواستار یک چارچوب نظارتی جهانی برای کاهش تهدیدات برای ثبات مالی هستند.

گزارش اخیر شرکت داده‌های دارایی‌های دیجیتال Kaiko ضریب همبستگی بین قیمت بیت‌کوین و شاخص سهام S&P 500 را روی 0.61 تعیین کرد. همبستگی بین بیت کوین و شاخص سهام نزدک 0.58 بود. ضرایب همبستگی از 1- تا 1 متغیر است. هر چه به -1 نزدیکتر باشد، بازار ها بیشتر واگرا می شوند.

کارشناسان صندوق بین المللی پول خاطرنشان می کنند که این همبستگی فقط به بازارهای سهام ایالات متحده گسترش نمی یابد، بلکه به اقتصادهای در حال توسعه و بی ثبات هم میتواند سرات کند. بررسی های شرکت سرمایه گذاری جی پی مورگان  نشان میدهد همبستگی 2020-2021 بین بیت کوین و شاخص بازارهای نوظهور روی 0.34 قرار دارد که یک جهش 17 برابری نسبت به 3 سال قبل است.

با این حال، در حالی که بازارهای سهام به طور سنتی توسط دولت ها تنظیم می شود، بسیاری از کشورها هنوز در حالتی معلق و بلاتکلیف نسبت به شیوه  برخورد با دارایی های کریپتو قرار دارند. در حالی که کمیسیون بورس و اوراق بهادار بر بازارهای سهام در ایالات متحده نظارت دارد،  تنوع دارایی‌ها و پلتفرم‌های رمزنگاری به عنوان مثال NFTها، توکن‌های DeFi و استیبل کوین‌ها را با قانون گذاری های نوین دولتی تدوین کنند تا این بخش در بین بازار های مالی به وضع خود رها نشود در ادامه این گزارش نوشتند : "تحلیل ما نشان می دهد که دارایی های رمزنگاری دیگر در حاشیه سیستم مالی نیستند." اگرچه ورود آن ها بازار های مالی را  دستوری بودن دور می کند، اما این کارشناسان استدلال می کنند که هر چارچوب نظارتی باید شامل الزاماتی برای بانک ها در مورد مواجهه آنها با ارزهای دیجیتال باشد - و اینکه سازو کارس یرای این که چگونه بانک ها می توانند با چنین دارایی هایی تعامل کنند ایجاد شود.

در نهایت مقصود این کارشناسان این بود که در صورت افزایش همبستگی بین ارزهای دیجیتال و بازار های سهام "به زودی می تواند خطراتی را برای ثبات مالی به ویژه در کشورهایی با پذیرش گسترده رمزارزها ایجاد شود."

 

 

 

 

 

ارسال نظر