شناسه خبر: 20521

تصویب افزایش سرمایه 200 هزار میلیارد ریالی مس در مجمع عمومی فوق العاده

فروش 50 هزار میلیارد تومانی مس در 8 ماه از کل سال قبل پیشی گرفت

اقتصادنگار-افزایش سرمایه 200 هزار و 846 میلیارد ریالی شرکت ملی مس در جلسه امروز (سه شنبه) مجمع عمومی فوق العاده این شرکت به تصویب رسید.

در این مجمع مقرر شد تا 200 هزار میلیارد ریال این افزایش سرمایه از محل سود انباشته و مابقی (846 میلیارد ریال) از منابع داخلی تامین شود.به این ترتیب، افزایش سرمایه این شرکت از محل سود انباشته به میزان 100 درصد از مبلغ 200 هزار میلیارد ریال به 400 هزار میلیارد ریال اتفاق خواهد افتاد.

با توجه به صحبت های اردشیر سعد محمدی در مجمع عمومی فوق العاده  وی اجرای طرح های توسعه ای و افزایش تولید را تا رسیدن ملی مس به روش 5/5 میلیارد دلاری و افزوده شدن به فهرست ده شرکت برتر تولید مس جهان ادامه خواهد داد .

برای طرح های توسعه ای شرکت ملی مس در فاز نخست، 3.5 میلیارد دلار و 45 هزار میلیارد تومان و در مجموع 150 هزار میلیارد تومان طرح توسعه تعریف شده است که به گفته سعد محمدی حالا دیگر این طرح ها فقط در کاغذ و نقشه نیستند و برخی از آنها به زودی به مرحله بهره برداری می رسند ،  در سه ماهه ابتدایی سال 1401، معدن و کارخانه درآلو و معدن و کنسانتره سازی دره‌زاربه بهره بداری رسیده و افتتاح خواهند شد.

سعد محمدی در مجمع فوق العاده تصریح کرد: در مجموع، 13 میلیارد دلار برای همه طرح‌های توسعه ای این شرکت سرمایه گذاری در نظر گرفته شده است که با توجه به سوابق مدیریتی سعد محمدی و تحقق وعده های وی ، این موضوع نیز دور از ذهن نیست و وی در مجمع دلیل پیشرفت کند پروژه ها را برخی قوانین سخت و دست و پاگیر دانست و اظهار داشت که تلاش شرکت در این است که با سرعت بیشتری طرح های توسعه ای را به اجرا در آورد. 

مدیر عامل شرکت ملی صنایع مس ایران با اشاره به عملکرد تولید و فروش در سال 1400، اظهار داشت: با وجود قطعی برق در تیر و مرداد ماه، فعالیت پرسنل این شرکت قابل تقدیر است، به طوری که 5 درصد افزایش تولید کنسانتره، 7 درصد افزایش تولید آند، 5 درصد افزایش تولید کاتد و 4 درصد افزایش تولید مس محتوی کنسانتره به ثبت رسید و از برنامه جلو هستیم و میزان فروش هشت ماه ابتدای امسال از کل سال گذشته پیشی گرفت.

اردشیر سعد محمدی ادامه‌داد: در 8 ماهه امسال حدود 50 هزار میلیارد تومان فروش داشته ایم که از کل فروش سال 99 بیشتر است.

وی گفت: جمع تولید 8 ماهه امسال 202 هزار و 568 تن بوده که بیش از 91 هزار تن آن فروش خارجی بوده است.

وی افزود: میزان ذخایر این شرکت از 32 میلیون تن در سال های گذشته، اکنون به 42 میلیون تن رسیده که 4.8 درصد ذخایر جهانی است و رتبه هفتم را از این لحاظ دارا هستیم.

مدیرعامل "فملی" خاطرنشان کرد: افزایش ذخایر جدید شرکت بیش از 4.2 میلیارد تن با عیار 53 صدم است که حدود 20 میلیون تن مس محتوای خالص به دست خواهد داد.

وی تاکید کرد: اگر این میزان ذخایر را به عدد و رقم تبدیل کنیم، ارزش دارایی های مس به شدت رشد خواهد کرد و بیش از 100 سال ماده اولیه برای تولید در اختیار خواهیم داشت.

سعدمحمدی یادآور شد: سال گذشته 100 هزار متر حفاری در این شرکت انجام شد که برای امسال 150 هزار تن برنامه ریزی شده است.

جزو ده شرکت برتر تولید مس دنیا می شویم

مدیرعامل شرکت ملی صنایع مس ایران گفت: این شرکت با اجرای برنامه های توسعه ای و دستیابی به درآمد سالیانه بیش از 5.5 میلیارد دلاری، جزو 10 شرکت برتر تولید مس در جهان قرار خواهد گرفت.

وی در مجمع عمومی فوق العاده شرکت ملی صنایع مس ایران افزود: برای طرح های توسعه ای در فاز نخست، 3.5 میلیارد دلار و 45 هزار میلیارد تومان طرح تعریف شده است.

وی بیان داشت: فقط در سه ماهه ابتدایی 1401، معدن و کارخانه درآلو و معدن و کنسانتره سازی دره زار افتتاح خواهد شد.

سعدمحمدی خاطرنشان کرد: همچنین برای نخستین بار در کشور، سرباره هایی که بیش از 50 سال بر روی زمین باقی مانده بود را تبدیل به کنسانتره خواهیم کرد.

 

 

ارسال نظر