شناسه خبر: 24702

پیش نویس جدید قوانین تجاری چین بررسی میشود

چین به دنبال کاهش تنش های تجاری با آمریکا

چین روز شنبه پیشنهاد بازنگری در قوانین محرمانگی مربوط به تعرفه های تجاری، رفع مانع قانونی برای همکاری چین و ایالات متحده در زمینه نظارت بر حسابرسی را به مجلسش ارائه داد .

به گزارش اقتصادنگار، به نقل از روییترز این پیش نویس قوانین تجاری  که توسط سازمان نظارت بر اوراق بهادار چین اعلام شد، نشان دهنده تمایل پکن برای حل و فصل اختلاف حسابرسی است که از زمان ترامپ تشدید شده بود که ادامه آن میتواند منجر به خروج تقریباً 270 شرکت چینی از بورس های ایالات متحده در سال 2024 شود.

پیشنهاد روز شنبه  پکن الزاماتی را لغو می کند که بازرسی در محل شرکت های چینی فهرست شده در خارج از کشور عمدتاً توسط تنظیم کننده های چینی به صورت تضمینی با توجه به قوانین بین المللی انجام شود.

این امر می‌تواند راه را برای بازرسی‌های سیاستگذاران ایالات متحده باز کند که خواستار دسترسی کامل به اوراق کاری حسابرسی این شرکت‌ها که در چین ذخیره می‌شوند هم بشود.

کمیسیون تنظیم مقررات اوراق بهادار چین (CSRC) در بیانیه ای در وب سایت خود گفت: این تغییرات "همکاری نظارتی فرامرزی، از جمله بازرسی های مشترک، که به حفظ منافع سرمایه گذاران جهانی کمک می کند" را تسهیل می کند.

این کمیسیون روز پنجشنبه گفت که رگولاتورهای چین و ایالات متحده چندین مرحله جلسات برگزار کرده اند و هر دو طرف تمایل به حل اختلاف حسابرسی خود داشتند.

اما رگولاتورهای اوراق بهادار و حسابرسی ایالات متحده گمانه زنی ها در مورد یک قرارداد حسابرسی قریب الوقوع با چین را پس زده اند. در ماه مارس، کمیسیون بورس و اوراق بهادار ایالات متحده (SEC) به11شرکت چینی مورد معامله دربورس های  ایالات متحده، از جمله Baidu Inc و Yum China (YUM.N) را شناسایی کرد و هشدار داد که با خطرات حذف از فهرست تجاری آمریکا مواجه هستند.

کمیسیون تنظیم مقررات اوراق بهادار چین (CSRC) نسبت به این اقدام آمریکا گفت،: این پیش نویس قوانین روشن می کند که شرکت های چینی مسئول امنیت اطلاعات در فهرست های خارج از کشور هستند و احتمال ورود غیرضروری اطلاعات محرمانه به اوراق کاری حسابرسان را کاهش می دهد، بنابر این از دولت ایالات متحده انتظار میرود رویه فعلی خود را تغییر دهد.

الزامات رویه‌ای به قوانین کمیسیون اوراق بهادار چین  اضافه شده است، و از شرکت‌های چینی می‌خواهند وقتی «اطلاعات حساس» را به واسطه‌ها، مانند پذیره‌نویس‌ها و حسابرسان ارائه می‌دهند، توضیح کتبی به دولت چین هم ارائه کنند، اگرچه به گفته سازمان تجارت جهانی، چنین موقعیت‌هایی براساس تجربه باید به حداقل برسد. .

منابعی در ماه گذشته به رویترز گفتند که رگولاتورهای چینی از برخی از شرکت های این کشور در فهرست ایالات متحده، از جمله علی بابا، بایدو و JD.com خواسته اند تا برای افشای حسابرسی بیشتر در ماه های آتی آماده شوند.

 

 

ارسال نظر