شناسه خبر: 24885

تورم غلات در بالاترین میزان 3دهه اخیر

اختلالات جنگ روسیه قیمت مواد غذایی را به بالاترین حد خود در تاریخ رسانده است

قیمت گندم، روغن نباتی، ذرت، غلات، تهدید کمبود مواد غذایی و بحران گرسنگی افزایش یافته است. آژانس سازمان خوار و بار و کشاورزی ملل متحد روز جمعه اعلام کرد که قیمت جهانی مواد غذایی در ماه مارس پس از تهاجم روسیه به نیروگاه کشاورزی اوکراین به بالاترین حد خود رسید و نگرانی ها در مورد خطر گرسنگی در سراسر جهان را افزایش داد.

به گزارش اقتصادنگار، اختلال در جریان صادرات ناشی از تهاجم 24 فوریه و تحریم‌های بین‌المللی علیه روسیه، ترس از یک بحران جهانی گرسنگی را به‌ویژه در سراسر خاورمیانه و آفریقا، جایی که اثرات مخرب آن در حال حاضر ظاهر می‌شود، برانگیخته است.

روسیه و اوکراین که مناطق وسیع غلات آنها جزو سبدهای نان اصلی جهان هستند، سهم عظیمی از صادرات جهان را در چندین کالای اصلی از جمله گندم، روغن نباتی و ذرت به خود اختصاص داده اند که قیمت آنها در ماه گذشته به بالاترین سطح خود رسیده است.

 

بنادر اوکراین به دلیل محاصره روسیه مسدود شده اند و نگرانی در مورد برداشت امسال وجود دارد زیرا جنگ در فصل کاشت محصولات کشاورزی نیز ادامه دارد.

 

سازمان خواربار و کشاورزی ملل متحد (فائو) اعلام کرد که شاخص قیمت مواد غذایی این سازمان که تغییرات ماهانه قیمت‌های بین‌المللی را برای سبدی از کالاها در ماه گذشته به طور میانگین 159.3 واحد بوده است که 12.6 درصد نسبت به فوریه افزایش یافته است. همانطور که هست، شاخص فوریه بالاترین سطح از زمان شروع خود در سال 1990 بود.

 

فائو اعلام کرد که جنگ در اوکراین تا حد زیادی عامل افزایش 17.1 درصدی قیمت غلات از جمله گندم و موارد دیگر مانند جو، جو و ذرت بوده است. روسیه و اوکراین با هم تقریباً 30 درصد و 20 درصد از صادرات جهانی گندم و ذرت را به خود اختصاص می دهند.

اشمیدوبر، معاون مدیر بخش بازار و تجارت فائو نیز گفته بود: اگرچه با توجه به رشد شدید تورم  فوریه قابل پیش بینی بود، "و این موضوع واقعاً قابل توجه است." واضح است که این قیمت های بسیار بالا برای مواد غذایی نیاز به اقدام فوری  سیاست های صلح طلبانه در میدان جنگ دارد.

 

بیشترین افزایش قیمت ها مربوط به روغن های گیاهی بود: این شاخص قیمت 23.2 درصد افزایش یافت که ناشی از قیمت های بالاتر برای روغن تخمه آفتابگردان است که برای پخت و پز استفاده می شود. اوکراین بزرگترین صادرکننده روغن آفتابگردان در جهان است و روسیه در رتبه دوم قرار دارد.

 

فائو گفت که قیمت شکر و محصولات لبنی "به طور قابل توجهی افزایش یافته است".

 

اشمیدوبر به خبرنگاران در ژنو گفت: «البته یک اختلال گسترده در عرضه وجود دارد، و این اختلال گسترده در عرضه از منطقه دریای سیاه باعث افزایش قیمت روغن نباتی شده است.

او در ادامه گفت که نمی توانیم به صورت دقیق محاسبه کنیم که جنگ تا چه اندازه علت افزایش قیمت های بی سابقه مواد غذایی است وی خاطرنشان کرد که شرایط بد آب و هوایی در ایالات متحده و چین نیز تا حدودی به دلیل نگرانی های مربوط به محصولات زراعی است. اما او گفت که "عوامل لجستیکی" نقش بزرگی ایفا می کنند.

 

وی گفت: اساساً صادرات از طریق دریای سیاه وجود ندارد و صادرات از طریق بالتیک نیز با اختلالات فراوان صورت میگیرد.

 

افزایش قیمت مواد غذایی و اختلال در عرضه از روسیه و اوکراین کمبود مواد غذایی را در کشورهای خاورمیانه، آفریقا و بخش‌هایی از آسیا که بسیاری از مردم قبلاً غذای کافی دریافت نمی‌کردند نیز تهدید کرده است.

 

این کشورها به منابع مقرون به صرفه گندم و سایر غلات از منطقه دریای سیاه برای تغذیه میلیون‌ها نفری که از نان یارانه‌ای و رشته‌های خوراکی گذرانده می‌شوند متکی هستند و اکنون با احتمال بی‌ثباتی سیاسی بیشتر روبرو هستند.

 

سایر تولیدکنندگان بزرگ غلات مانند ایالات متحده، کانادا، فرانسه، استرالیا و آرژانتین به دقت تحت نظر هستند تا ببینند آیا می توانند به سرعت تولید خود را برای پر کردن شکاف عرضه  افزایش دهند، اما کشاورزان با مشکلاتی مانند افزایش هزینه های سوخت و کود مواجه هستند که در اثر جنگ تشدید شده است.

 

همچنین در مناطق  بندری در مرکز و غرب آفریقا، اختلالات ناشی از جنگ به وضعیت غذایی ناپایدار ناشی از COVID-19، درگیری ها، آب و هوای نامناسب و سایر مشکلات ساختاری افزوده است.

 

 

 

 

 

ارسال نظر