شناسه خبر: 27450

اقدام ضد ایرانی در ریاض

اتصال شبکه برق عراق به کشور های حاشیه خلیج فارس برای کاهش نقش ایران در منطقه!

با حضور بایدن قرارا داد تامیین برق عراق از عربستان و کویت نهایی شد! بایدن پس از امضا این قرارا داد بین وزرای نیرو و امرژی دو کشور در کنفراتنس مطبوعاتی عربستان خود گفت: پس از سال ها تلاش ناموفق، اکنون توافقی را برای اتصال شبکه برق عراق به شبکه های شورای همکاری خلیج فارس از طریق کویت و عربستان سعودی و تعمیق ادغام نیاز به انرژی عراق در منطقه و کاهش وابستگی آن به ایران را نهایی کرده ایم.

توافقنامه اتصال برق خلیج فارس بین عراق و عربستان سعودی امضا شد.

بایدن همچنین در مصاحبه مطبوعاتی خود درباره این قرارداد گفت: علیرغم ذخایر بزرگ نفت و گاز، عراق همچنان برای تامین نیازهای انرژی خود به شدت به ایران وابسته است و این کشور همسایه یک سوم گاز و برق عراق را تامین می کند. با این حال، با تحریم ایران، آمریکا می خواهد وابستگی عراق به ایران را کاهش دهد.

در بیانیه دفتر رسانه ای نخست وزیری عراق نیز آمده است که این توافق ثبات بیشتری را در تامین برق و تامین شبکه سراسری به ویژه در فصول پرتقاضا ایجاد می کند.

بر اساس این بیانیه، قرارداد جدیدی نیز امضا شد که هدف آن تامین برق عراق از عربستان سعودی و تبدیل شبکه ملی عراق به مرکزی برای انتقال انرژی بین قاره‌های آسیا و اروپا است. این قرارداد توسط وزیر انرژی در طرف عراقی و وزیر نیرو در طرف عربستان امضا شد.

 

ارسال نظر