شناسه خبر: 24164

جنگ، چگونه روسیه را در تلاقی با اقتصاد جهانی قرار میدهد؟

پس از شکست اوکراین درمقاومت اولیه در مزر هایش با روسیه ، گلوله باران نیروگاه اتمی Zaporizhzhia توسط سربازان روسیه وضعیت جنگ را وخیم تر از همیشه نشان میدهد، و این موضوع باعث شده است تا ترس عجیبی که اتفاق یک حادثه هسته ای را که می تواند تمام اروپا را تحت تاثیر قرار دهد، بین اروپایی ها ایجاد شود.

به گزارش اقتصادنگار، به نقل از بلومبرگ؛ گرگ والییر، استراتژیست ارشد سیاستگذاری موئسسه سرمایه گذاری AGF می نویسد، واشنگتن نگران است که تحریم های شدیدی که بر اقتصاد روسیه اعمال شده پوتین را وادار کند تا به ادامه جنگ تن دهد تا قیمت نفت، گاز، و مواد اولیه افزایش یابد. او با استناد به آنچه که او در نیویورک تایمز در گزارشی با عنوان «مرگ بار ترین حمله برای اقتصاد دنیا» نوشته بود، بگوید که رئیس‌جمهور روسیه می‌تواند حملات خود را در روزهای آینده دو برابر کرده و تشدید کند، و در ادامه منجر به افزایش تورم جهانی ناشی از افزایش سوخت های فسیلی و مواد اولیه بشود.

اثر تولید ناخالص جهانی از جنگ روسیه ، اوکراین

در شرایطی که مردم اوکراین از تجاوز روسیه رنج می برند، بحث در مورد تلفات اقتصادی و مالی تقریباً نامناسب است. در حالی که این دو کشور تنها حدود 3 درصد از تولید ناخالص داخلی جهانی را تشکیل می دهند، اقتصاددانان جی پی مورگان می بینند که شوک عرضه کالاهای ناشی از جنگ از دو جهت به اقتصاد جهان ضربه می زند که هر دو بد است.

این بانک تخمین خود را برای رشد سالانه تولید ناخالص داخلی جهانی تا سه ماهه چهارم سال 2022 به 3.1 درصد کاهش داده است، کاهشی 0.8 درصدی از پیش بینی 18 فوریه(29بهمن). تورم جهانی  در شاخص قیمت مصرف کنندگان در همین دوره با نرخ 4.6 درصد نسبت به مدت مشابه سال قبل اجرا می شود که نسبت به پیش بینی قبلی 0.9 واحد درصد افزایش داشته است. رشد تولید ناخالص داخلی اقتصاد ایالات متحده می تواند با 0.1 درصد کاهش به 2.7٪ برسد، در حالی که پیش بینی می شود CPI با نرخ سالانه 4.9٪ اجرا شود که یک بازنگری رو به بالا از یک نقطه بسیار دورتر برای تحلیل های  این بانک محسوب میشوداست.

سقوط تولید ناخالص داخلی روسیه

جی پی مورگان انتظار دارد روسیه با  11 درصد افت در تولید ناخالص داخلی خود سقوط اقتصادی کم سابقه ای را تجربه کند، که یاد آور  فروپاشی بحران بدهی سال 1998 باشد. پیش بینی کنندگان پیش بینی تولید ناخالص داخلی 2022  را برای منطقه یورو  با 2.1 درصد کاهش  نسبت به 2.5 درصد سابق، با افزایش شاخص قیمت مصرف کننده(تورم) با نرخ 3.9 درصد، یک تجدید نظر 1.5 درصدی به سمت بالا را نشان دهند.

بازار های مالی در چه وضعیتی به سر میبرند؟

با توجه به اینکه اروپا تاثیر مستقیم شوک عرضه را احساس می کند، جای تعجب نیست که بورس های آن متضرر شوند. شاخص Stoxx Europe 600 در هفته گذشته 7 درصد سقوط کرد و طی سه هفته گذشته 10.18 درصد کاهش یافت که بدترین نمایش آن از دوسال گذشته بود. پس از یک هفته نوسان شدید، شاخص S&P 500 با افت 1.27 درصدی و کاهش 9.75 درصدی نسبت به رکورد خود در ژانویه به پایان رسید. این مورد اساساً بنچمارک شرکت های بزرگ را به همان جایی که سه ماهه سوم قبل از صعود به پایان سال به پایان رساند، بازمی گرداند.

مایکل ویلسون، استراتژیست ارشد سهام مورگان استنلی، که از محافظه‌کارانه‌ترین افراد در وال استریت است، اصلاح بیشتری را پیش بینی می‌کند. او در یادداشت اخیرش  می نویسد، احتمال از دست ئائن سود های دوسال اخیر از سوی شرکت هایی که در مسیر نزولی قرار دارند، 3.4 برابر بیشتر از روند صعودی بوده است که شرکت های زیان ده تجربه کرند، و این مسئله بزرگترین اختلاف از سه ماهه اول سال 2016 بین چنین شرکت هایی را رقم زده است.

در جلسه اخیر کنگره ایالات متحده در هفته گذشته، جروم پاول، رئیس فدرال رزرو نیز تأیید کرد که او از افزایش 25 واحدی از هدف فعلی 0 تا 0.25 درصدی نرخ بهره در جلسه سیاستگذاری پولی هفته آینده حمایت می کند، که اساساً آنچه را که بازار آتی صندوق های فدرال رزرو در حال حاضر پیش بینی می کردند را تقویت  کند. انتظارات برای افزایش نرخ بهره به طور پیوسته کاهش یافته است، در حالی که چشم انداز رشد اقتصادی کاهش یافته است، زیرا افزایش قیمت ها قدرت خرید واقعی مصرف کنندگان را کاهش می یابد. بر اساس گزارش سایت CME FedWatch، بازار آتی نرخ کلیدی را در سال آینده تنها 1.75٪ -2٪ افزایش می دهد، در مقابل نرخ خنثی بلندمدت 2.5٪ برآورد شده توسط مقامات فدرال رزرو است.

 

 

ارسال نظر