شناسه خبر: 24002

اولین واکنش اقتصادی بانک روسیه به جنگ

نرخ بهره روسیه در بالاترین میزان دودهه اخیر!

بانک روسیه نرخ بهره کلیدی خود را به بالاترین میزان در دو دهه اخیر افزایش داد و کنترل هایی را بر جریان سرمایه اعمال کرد تا از اقتصاد در برابر تأثیر تحریم های گسترده غرب محافظت کند.

به گزارش اقتصادنگار، بانک مرکزی در بیانیه ای اعلام کرد که نرخ بهره کلیدی از 9.5 درصد به 20 درصد افزایش می یابد که بالاترین میزان از سال 2003 است. همچنین به طور موقت کارگزاران را از فروش اوراق بهادار خارجی در بورس مسکو منع می کند.

گام‌های اضطراری قوی‌ترین اقداماتی است که روسیه پس از آخرین دور تحریم‌ها اتخاذ کرده است، با توافق ایالات متحده و اتحادیه اروپا که به طور بالقوه دسترسی به بسیاری از ۶۴۰ میلیارد دلاری را که بانک روسیه برای محافظت از اقتصاد ایجاد کرده است، مسدود کنند.

 

برخی خبرنگاران در آخر هفته،  در خودپردازها صف های طولانی را دیدند که مردم برای دریافت  پول نقد تلاش میکردند. اوایل دوشنبه، روبل روسیه حدود 20 درصد کاهش یافت و از حدود 83 روبل در هفته گذشته به 105 روبل در برابر دلار رسید.

افزایش شدید نرخ به دنبال اعلام قبلی بانک مرکزی روسیه مبنی بر اینکه به طور موقت کارگزاران را از فروش اوراق بهادار توسط افراد غیر مقیم منع می کند و ممکن است تصمیم به توقف تجارت در برخی بازارها بگیرد، زیرا به دنبال مهار آشفتگی ناشی از تهاجم روسیه به اوکراین است. بانک روسیه اعلام کرد که معاملات را در برخی بازارها به تاخیر می اندازد و در ساعت 13:00 اعلام می کند. به وقت محلی اگر باز شوند.

مجموعه ای از اعلامیه ها باعث سردرگمی میان کارگزارانی شده است که معاملات را پردازش می کنند و سرمایه گذارانی که به دنبال فروش یا خرید دارایی های روسیه در روز دوشنبه هستند.

 

ارسال نظر