شناسه خبر: 24581

کابوس 1970 در حال بازگشت

رکود تورمی در کمین اقتصاد آمریکا؟

افزایش قیمت‌های مصرف‌کننده، شوک‌های زنجیره تامین، افزایش هزینه‌های انرژی ، تصمیمات فدرال رزرو و جنگ‌: همه اینها ویژگی‌های نگران‌کننده اقتصاد ایالات متحده هستند که باعث شده برخی کارشناسان زنگ خطر احتمالی بازگشت به "رکود تورمی" به سبک دهه 1970 را به صدا در آورند. " رکود تورمی ترکیبی از رکود اقتصادی و تورم بالا است که با افزایش قیمت مصرف کننده و همچنین بیکاری بالا مشخص می شود.

به گزارش اقتصادنگار، این پدیده، اقتصاد ایالات متحده را در دهه 1970 و اوایل دهه 1980 با چالشی کم سابقه مواجه کرد، زیرا افزایش قیمت نفت، افزایش بیکاری و سیاست پولی ناکارا، شاخص قیمت مصرف کننده را به 14.8 درصد در سال 1980 رساند و سیاست گذاران فدرال رزرو را مجبور کرد که نرخ بهره را تا نزدیک به 20 درصد در آن سال افزایش دهند.

به گفته بسیاری از اقتصاددانان، که معتقدند افزایش ناگهانی قیمت نفت، ظرفیت تولیدی اقتصاد را کاهش می‌دهد، یکی از نشانه‌ها و پیامدهای رکود تورمی افزایش قیمت انرژی است. به عنوان مثال، در سال 1973، سازمان کشورهای صادرکننده نفت، صادرات نفت به ایالات متحده را به دلیل حمایت این کشور از اسرائیل، تحریم کرد.

شروع تحریم مارپیچ صعودی قیمت نفت را تشدید کرد و قیمت هر بشکه دو برابر و سپس چهار برابر شد. افزایش هزینه‌های نفت، هزینه‌های بسیار بالایی را بر مصرف‌کنندگان تحمیل کرد، که مجبور شدند با صف‌های طولانی در پمپ بنزین‌ها و اقدامات جیره‌بندی مانند خریدهای زوج و فرد بر اساس شماره مجوز مواجه شوند.

اگرچه به نظر می رسید که آثار بحران با حذف تحریم نفتی در سال 1974 محو شده است، اما این تسکین موقتی بود: انقلاب ایران موج دومی از قیمت های بسیار بالا را به علت کاهش تولید در سال های 1978-1979 به راه انداخت.

برخی از اقتصاددانان معتقدند که اقتصاد ایالات متحده امروز نشانه هایی از "رکود تورمی" را نشان می دهد، زیرا حمله روسیه به اوکراین باعث افزایش قیمت نفت شد. آمریکایی ها از قبل با بیشترین تورم در 40 سال گذشته دست و پنجه نرم می کردند، که بانک مرکزی ایالات متحده را بر آن داشت تا سیاست های پولی سختگیرانه خود را با یک سری افزایش نرخ بهره مورد انتظار آغاز کند.

لری سامرز، وزیر خزانه داری سابق ایالات متحده در دولت کلینتون و مشاور اقتصادی اوباما، فدرال رزرو را به تفسیر نادرست از افزایش تورم و انتظار طولانی مدت برای انجام اقداماتی برای جلوگیری از افزایش جهش قیمت ها متهم کرده است. سامرز در مقاله اخیر خود واشنگتن پست نوشت: با انجام این سیاست پولی ناهماهنگ توسط فدرال رزرو راه برای "رکود تورمی" هموار شده است.

 

سامرز نوشت: "من معتقدم فدرال رزرو بزرگی اشتباهات خود را در سال گذشته بدون توجه به اثرات درونی  اقتصاد کلان اتخاذ کرده است، و این روندی که فد در پیش گرفته است با چارچوب نامناسب و خطرناکی در اقتصاد ایالات متحده اتخاذ شده و باید اقدامات بسیار قوی تری برای حمایت از ثبات قیمت ها  انجام دهد." مسیر سیاست فعلی فدرال رزرو احتمالاً منجر به رکود تورمی می شود، با میانگین بیکاری و تورم که هر دو به طور میانگین بیش از 5 درصد در چند سال آینده خواهند بود  در نهایت در آینده نزدیک رکود تورمی خطرناکی برای اقتصاد ایالات متحده پیش بینی میکنم.

دانیل دی مارتینو بوث، مدیر عامل و استراتژیست ارشد Quill Intelligence و مشاور سابق رئیس فدرال رزرو دالاس نیز گفت که رکود تورمی "به نظر می رسد یک تحول قریب الوقوع باشد." او به کاهش پیش‌بینی‌های رشد اقتصادی برای سه ماهه اول و همچنین تورم انرژی و مواد غذایی اشاره کرد که دو برابر تورم دهه 1970 است.

او گفت: "فدرال رزرو به جای اینکه بتواند سیاست های پولی را در یک اقتصاد کند کند داشته باشد، یک سیاست ناهماهنگ و نابخردانه را آغاز کرده است."

 

ارسال نظر