شناسه خبر: 25366

روسیه بر نقطه ضعف اروپا دست گذاشت:

روسیه صادرات گاز به لهستان را متوقف کرد!

به گزارش اقتصادنگار، به نقل از روئیترز، داده‌های شبکه اپراتورهای انتقال گاز اتحادیه اروپا نشان می‌دهد که روسیه عرضه گاز به لهستان را بر اساس قرارداد یامال در روز چهارشنبه متوقف کرده است که دلیل آن عمیق‌تر شدن شکاف بین غرب و روسیه بر سر تهاجم این کشور به اوکراین است.

بلغارستان، مانند لهستان یکی از اعضای ناتو و اتحادیه اروپا، پیشتر گفته بود که روسیه نیز عرضه گاز به این کشور را متوقف خواهد کرد.  اوایل روز چهارشنبه خبری مبنی بر قطع شدن منابع بلغارستان وجود نداشت.

اوکراین روسیه را به باج‌گیری از اروپا در زمینه انرژی در تلاش برای شکستن مقاومت متحدانش متهم کرد، زیرا روسیه  برای سومین ماه بدون تصرف حتی یک شهر بزرگ به حملات بی حاصل خود ادامه می دهد.

How can Europe wean itself off Russian gas? | Gas | The Guardian

لهستان، مخالف سرسخت کرملین، از جمله کشورهای اروپایی است که به دنبال اعمال شدیدترین تحریم ها علیه روسیه به دلیل حمله به همسایه خود بود.

شرکت دولتی PGNiG لهستان (PGN.WA) گفته بود که عرضه گازپروم از طریق اوکراین و بلاروس در ساعت 8 صبح (06:00 GMT) روز چهارشنبه قطع خواهد شد، اما لهستان گفت که نیازی به برداشت از ذخایر ندارد و ذخیره گازش تا سقف 76 درصد تکمیل است.

ولادیمیر پوتین، رئیس‌جمهور روسیه، از کشورهای «غیر متحد » خود خواسته بود  تا هزینه واردات گاز را به روبل بپردازند، تقاضایی که تنها تعداد کمی از خریداران آن را اجرا کرده‌اند.

 • ولودیمیر زلنسکی، رئیس جمهور اوکراین اواخر روز سه شنبه گفت، هدف نهایی رئیس جمهور روسیه تنها تصرف خاک اوکراین نیست، بلکه تجزیه کل مرکز و شرق اروپا و وارد کردن ضربه جهانی به دموکراسی است.

 • بلغارستان که تقریباً به طور کامل به واردات گاز روسیه متکی است، گفت که به تمام تعهدات قراردادی خود با گازپروم عمل کرده است و طرح پرداخت جدید پیشنهادی نقض توافق است.

ارسال نظر