شناسه خبر: 20957

معاملات زمین های متاورس به ایران رسید

به گزارش اقتصاد نگار، در این روز ها که اخبار خرید و فروش اقلام مختلف در جهان متاورس بر سر زبان ها آمده است؛ در کشور ما نیز حاشیه هایی درمورد آگهی های فروش زمین در جهان متاورس از برخی پلتفرم های ثبت آگهی داخلی در فضای مجازی بحث برانگیز شده است.

این زمین های متاورسی از 300 میلیون تومان تا 75میلیارد تومان برای فروش آگهی شده بود. به همین دلیل برخی فعالان حوزه بلاک چین و متاورس نسبت به این آگهی ها واکنش های مختلفی داشتند. ثبت‌کنندگان این آگهی‌ها به‌دنبال نوعی واسطه‌گری برای خریدوفروش اقلام مجازی موجود در پلتفرم‌های دیسترالند (Decentraland) و سندباکس (Sandbox) بوده‌اند.

برخی از انتقادات فعالان این حوزه نسبت به اقدام برخی افراد واسطه گر برای ثبت آگهی فروش این زمین ها در پلتفرم های داخلی انتقاد هایی داشتند، مبنی بر اینکه این اقدام به این دلیل  نادرست بود که برای خرید و فروش اقلام جهان متاورس پلتفرم هایی مخصوص وجود دارد تا به صورت امن انتقال صورت بگیرد؛ به همین خاطر کارشناسان این روش را اقدامی پر ریسک برای معامله اقلام متاورسی میدانند.

البته برخی از پلتفرم‌های ثبت آگهی داخلی، از روز گذشته مطالب مربوط به خریدوفروش زمین در متاورس یا سرمایه‌گذاری در متاورس را از فهرست آگهی‌های خود حذف کرده‌اند.

متاورس چیست؟

متاورس یک مفهوم گسترده است؛ ولی عمدتا به یک دنیای مجازی وچند بُعدی گفته می‌شود که افراد مختلف می‌توانند از طریق اینترنت به آن متصل شده و با یکدیگر تعامل داشته باشند.

متاورس را می‌توان به دنیاهایی که توسط واقعیت‌های مجازی و واقعیت‌های افزوده ساخته می‌شوند هم نسبت داد. در واقع متاورس هر دنیای مجازی‌ای است که کاربر می‌تواند در آن شخصیت خود را بسازد و فعالیت‌های گوناگونی انجام دهد.

خریدوفروش زمین یا هر محصول مجازی دیگری که به پلتفرم‌های فعال در حوزه متاورس مربوط است، معمولاً در بازارهای اختصاصی این پلتفرم‌ها یا بازارهای شناخته‌شده خریدوفروش توکن‌های غیرمثلی (NFT) انجام می‌شود. برای مثال، زمین‌های دیسنترالند را می‌توان در بازار اختصاصی این پلتفرم خریدوفروش کرد و اقلام مجازی سندباکس هم در بازارهای مطرح خریدوفروش NFT، قابل‌معامله هستند.

در واقع برای خرید زمین در پلتفرم‌های فعال در حوزه متاورس، هیچ نیازی به مراجعه به واسطه‌ها نیست و اگر شخصی تجربه کار با پلتفرم‌های حوزه ارز دیجیتال را داشته باشد، می‌تواند با متصل‌کردن کیف پول خود به دیسنترالند، سندباکس یا سایر برنامه‌ها، اقلام مجازی را بخرد یا بفروشد.

 

ارسال نظر