شناسه خبر: 10829

اختلاف آماری بانک مرکزی و مرکز آمار/ تفاوت ۶درصدی نرخ تورم چگونه توجیه می‌شود؟

بعد از اعلام نرخ تورم ۴۱درصدی از سوی بانک مرکزی، مجدداً بحث اختلاف آماری دو مرکز اصلی انتشار آمار در کشور خبرساز شده است.


به گزارش اقتصاد نگار؛ مرکز آمار ایران نرخ رشد اقتصادی با نفت و بدون نفت کشور در 9ماهه سال 1398 را به‌ترتیب منفی 7.6 و صفر درصد اعلام می‌کند. این مرکز نرخ تورم کشور را نیز در سال 1398 معادل 34.8 درصد گزارش نموده است.

پرده دوم: رئیس‌کل بانک مرکزی در اینستاگرام نرخ رشد اقتصادی با نفت و بدون نفت کشور در 9ماهه سال 1398 را به‌ترتیب 6.7 منفی و مثبت 1.3 درصد  اعلام می‌نماید، علاوه بر این بانک مرکزی در گزارشی نرخ تورم سال 1398 را معادل 41.2 درصد اعلام نموده است.

چنانچه ملاحظه می‌گردد اختلاف آمارهای گزارش‌شده مرکز آمار ایران و بانک مرکزی درباره دو مورد از کلیدی‌ترین متغیرهای اقتصادی کشور بسیار جدی است.

مثلاً بیش از 6 درصد اختلاف در ارقام نرخ تورم سال 1398 در کشور موضوعی نیست که به‌سادگی بتوان از آن عبور کرد. این اختلافات دیرینه تا همین الآن هم ضربه بزرگی به اعتماد عمومی کارگزاران اقتصادی کشور نسبت به آمارهای اقتصادی رسمی وارد نموده است.

عباس علوی راد کارشناس اقتصادی معتقد است، آزاردهنده‌تر اینکه رئیس دولت هم در موضع‌گیری‌های اقتصادی رسانه‌ای عمدتاً (به‌غیر از نرخ تورم 41.2درصدی بانک مرکزی) آمارهای مرکز آمار ایران را وتو می‌کند و به آمارهای بانک مرکزی ارجاع می‌دهند.

به‌نظر می‌رسد چشم‌انداز روشنی برای پایان تناقض آمارهای اقتصادی در دولت قابل تصور نیست و باید منتظر ماند دید در آینده چگونه به این اختلافات دیرینه پرداخته خواهد شد.

انتهای پیام/

 

ارسال نظر